ManşetSosyal Destekler

Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu Nasıl yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar yoksul vatandaşlar için devreye soktuğu bir sosyal destek yardımı var.Bu kısaca elektrik tüketim desteği olarak adlandırılıyor.

Bu destek kronik hastalığı olan cihaza bağlı bireylere ve temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar yoksul ve muhtaç bireylere yapılıyor.Bu yardım nakit olarak olmayıp faturalarda indirim olarak ihtiyaç sahibine yansıtılıyor.

Nereye ve nasıl başvurulur?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kaydı olan ihtiyaç sahiplerinin tekrar başvuru yapmalarına gerek yoktur.Herhangi bir kaydı olmayan vatandaşların ise ikamet ettikleri yerin vakfına giderek hane kayıt formu oluşturmaları gerekmektedir.

Vatandaşların elektrik yardımı alıp alamayacaklarını ALO 183 ya da ALO 144 Sosyal Destek hatlarını arayarak bilgi almaları da mümkündür.

E-devlet üzerinden başvuru seçeneği henüz bulunmuyor.

Elektrik Tüketim Desteği sorgulama nasıl yapılır?

Daha önceden Sosyal Yardım vakfı kaydı olan ya da yeni hane kayıt formu oluşturan vatandaşlar.Başvurularının durumunu sorgulamak için elektrik faturaları ile herhangi bir PTT Şubesine başvurabilir.

Elektrik Yardımı Ne kadar?

Elektrik yardımı hanedeki kişi sayısına göre belirleniyor;

1-2 kişilik aileler için aylık 75 KW, 2-3 kişilik aileler için aylık 100 KW, 3-4 kişilik haneler için aylık 125 KW, 5 ve üstü sayıda kişilik aileler için aylık 150 KW elektrik yardımı yapılıyor.Yardımlar nakit olarak değil faturalara indirim olarak yansıtılıyor.

Kimler Elektrik Yardımı alabiliyor?

Elektrik yardımının kapsamı oldukça geniş.Toplumun tüm muhtaç kesimi yani eşi vefat eden gelirsiz dul bayanlar,afetzedeler,kimsesizler,kronik hastalar,65 yaş üstü gelirsiz kişiler…

Ayrıca yaşlılık maaşı,dul ve yetim maaşı,engelli maaşı alanlar ile yakacak,gıda,giysi vb yardım alan kişilerde elektrik yardımından faydalanabilir.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu