Sosyal Destekler

Afet ve acil durumlarda psikososyal destek

Afet ve acil durumlarda psikososyal destek Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın vermiş olduğu sosyal desteklerden birisidir.

Afet ve acil durumlarda psikososyal destek nedir?

Afet acil durumlarda psikososyal destek ,afet ve acil durum sürecinde,ortaya çıkabilecek psikolojik bozuklukların önlenmesi,etkilenenlerin normal yaşamlarına ya da yeni yaşam süreçlerine dönmesine,ileride yaşanabilecek afet ve acil durumlara karşı mücadele ve başa çıkma kapasitelerinin artırılmasına yönelik yapılan ve verilen faaliyet ve hizmetlerin bütünüdür.

Kimler afet ve acil durum psikososyal destek hizmetinden yararlanabilir?

Psikososyal destek hizmetinden Deprem, sel, büyük kazalar, patlamalar vb. afet ve acil durumlardan etkilenen ve psikososyal destek hizmetine ihtiyaç duyan bütün vatandaşlar faydalanabilir.

Psikososyal destek hizmeti süreci nasıl işler?

Söz konusu destek hizmeti,

Herhangi bir afet ve acil durumun yaşandığı ilde Valiliğin başlatmış olduğu çalışmalar çerçevesinde İl Müdürlüklerinin koordinesinde çeşitli kurum ve kuruluşlarda görevli psikolog, sosyal çalışmacı, psikolojik danışman ve çocuk gelişimci gibi meslek elemanlarının yerel plan kapsamındaki görevleri yerine getirerek afet/acil durumdan etkilenenlere psikososyal destek hizmeti vermesi ve takip etmesi ile devam eder.

Bir önceki yazımız olan Çoklu doğum yardımı nedir?Nasıl başvurulur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu