Manşet

Yeni asgari ücret ne kadar oldu?Açıklandı.

Günlerdir merakla beklenen asgari ücret Temmuz zammı bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyuruldu.Açıklamanın ardından Bir Temmuz asgari ücret ne kadar oldu?Sorusunun cevabı netlik kazanmış oldu.

Yapılan üçüncü toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Temmuz ayı itibari ile geçerli asgari ücret ara zammını kameralar karşısına geçerek yüzde 30 luk bir artış yapıldı olarak açıkladı.

Peki asgari ücret ne kadar oldu?

Asgari ücret bir Temmuz 2022 den itibaren geçerli olarak net 5500 TL oldu.Ocak ayında net 4250 TL olarak açıklanan asgari ücrete,yüzde 30 oranında bir artış yapılmış oldu.

2022 asgari ücret bürüt 6.471 TL oldu.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asgari ücret açıklaması son dakika konuşması şu şekilde;

“Türkiye ekonomik tuzaklara rağmen ekonomik programını başarıyla uygulamaktadır. Küresel ekonomik dengeler nedeniyle yeni bir durumla karşılaştık. Kurdaki ve enflasyondaki yükseliş olarak bu durumu yaşadık. Tüm dünyanın en öncelikli sorunu da budur. Ülkemizde enflasyon rakamları elbette farklıdır. Ancak ekonomik işleyişe etkisi aynıdır. Yatırım, istihdam ve büyüme esasına dayalı ekonomi programımızı kararlılıkla uygulamaya devam ediyoruz. Terörle mücadelede çok iyi seviyeye geldik. Ekonomik olarak da ülkemizi küresel fırtınadan en az zararla çıkartma niyetindeyiz. Türkiye, hem kendi ihtiyacını karşılayan hem de imkanlarını herkesle paylaşan bir ülke olarak öne çıkmıştır. Her alanda üretimi destekleyerek çarkların durmasına müsaade etmedik.

Yılbaşında asgari ücret komisyonumuzun çabalarıyla emekçilerimizin ücretlerinde yüzde 50 gibi bir tarihi artışı gerçekleştirmiştik. Bu yükü işverenin üzerine de yıkmadık. Tüm maaşların asgari ücret kadar olan bölümünden aldığımız vergileri almaktan da vazgeçtik.

Bildiğiniz gibi, kamu çalışanlarına zaten yüzde 40’ın üzerinde enflasyon farkı zammı yapılacak.

Bakanlığımız, talimatımızla asgari ücret komisyonunu toplantıya çağırdı. Çalışma sonunda yeni bir asgari ücret belirledik. Asgari ücrete yüzde 30 oranında zam yaparak, yeni asgari ücreti net 5 bin 500 lira olarak belirledik. İşverenlere de 100 TL olarak destek verilecektir.”

Yapılan asgari ücret 2022 canlı yayın açıklamasına göre,2022 asgari ücret tablosu şu şekilde;

BÜRÜT ASGARİ ÜCRET6.471,00 TL
NET ASGARİ ÜCRET5.500,35 TL
İŞÇİ SGK PRİMİ905,94 TL
İŞÇİ İŞSİZLİK SİGORTASI PRİMİ64,71 TL
İŞVEREN SGK PRİMİ1.000,01 TL
İŞVEREN İŞSİZLİK SİGORTASI PRİMİ129,42 TL
İŞVERENE MALİYET7.603,43 TL

Bir önceki yazımız olan Disney Plus nedir? başlıklı makalemizde disney plus hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu