Manşet

Maske zorunluluğu tamamen kaldırıldı

Yapılan Bilim kurulu toplantısının ardından beklenen açıklama yapıldı.Maske zorunluluğu tamamen kaldırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bilim kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.Günlerdir tahmin edilen açıklamayı yaptı.Maske zorunluluğu tamamen kaldırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları;

“Hastaneden, sağlık çalışanına, aşıya kadar tüm dünyada sıkıntılar yaşandı. Koskoca devletler maske kapma savaşına girdiler. Türkiye tüm bu süreçten alnının akıyla çıkan az sayıdaki ülkelerden biri olmuştur. Sağlık Bakanımızın koordinasyonunda dünyada örnek bir varoluş mücadelesini ortaya koyan bu heyeti ayrıca kutluyorum. Bu süreçte maalesef kayıplarımız da oldu. Merhum Cemil Taşçıoğlu, Burak Dilmener, Feriha Öz gibi hocalarımızı bu mücadelenin sembolleri olarak görüyoruz.

Biz sadece salgın döneminde hastanelerimizle 16 bininin üzerinde yeni yatağı hizmete açtık. Toplumsal ihtiyaçlarının karşılanmasında da herhangi bir zaafiyete müsaade etmedik. Bilim insanlarımızın gayretleri yol göstericimiz olmuştur. Bilim Kurulumuz en büyük desteği vermiştir. DSÖ de bizleri ve çalışmalarımızı takdir etmiştir. Hükümet olarak bilimsel verilerle toplumsal beklentileri en üst seviyede buluşturmaya gayret ettik. Ülkemizi bu sancılı ve sıkıntılı dönemden sağ salim çıkardık.

maske zorunlulugu tamamen kaldirildi

Vatandaşlarımızı korumak için her yöntemi, aracı en hızlı şekilde ülkemize kazandırdık. Kendi mücadelemizi de kendimiz oluşturduk. Yerli solunum cihazı, aşı ve ilaç gibi bir çok başarıya imza attık. Kendi aşısını üretebilen 9 ülkeden biriyiz. İnsani sorumluluklarımızı da yerine getirdik. Dünya genelinde 160 ülkeye tıbbi yardımda bulunduk. Gelişmiş ülkelerin bencilliği ise tarihin utanç sayfalarına kaydedilmiştir.

Son iki yıldır mesaisinin tamamını salgınla mücadeleye ayıran değerli bilim insanlarımıza milletim adına teşekkürlerimi sunuyorum. Sağlık ordumuzun mücadelesini asla unutmayacağız. Tüm kurumlarımızın mensuplarını tebrik ediyorum. Salgının artık kitlesel bir tehdit olmaktan çıkmasıyla birlikte Avrupa’nın çoğu ülkesinde kısıtlamalar kaldırıldı. Ülkemiz de bu aşamaya geldi.

Bilim Kurulumuz olağanüstü olmadıkça bundan sonra toplanmayacaktır. Sağlık Bakanlığımız ise çalışmalarını sürdürecektir.

Kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu tümüyle kalkmıştır. Sadece toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarında, maske uygulamasına vakalar 1000’in altına düşene kadar bir müddet daha devam edilecektir.

Bilim Kurulumuzun önerisi, ileri yaşlardaki kişiler ile kronik hastalığı, hastalık şüphesi ve riskli gruplarla teması olanların maske kullanmaya devam etmeleri yönündedir. Yine Bilim Kurulumuz kronik hastalığı olanlar ve yaşlılar başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın salgına karşı en büyük kozumuz olan aşıların, özellikle hatırlatma dozlarını ihmal etmemelerini de önermektedir. Etkinliği ispatlanmış olan kendi aşımız TURKOVAC hatırlatma dozları konusunda özellikle tavsiye edilmektedir. Bunun için aile sağlığı merkezleri ve kamu hastanelerinde aşı uygulama merkezleri ihtiyaca cevap verecek şekilde faaliyetlerini sürdürecektir.

Rabb’imden kendi vatandaşlarımız ile tüm insanlığa sağlıklı, güvenli, huzurlu, müreffeh bir gelecek temenni ediyorum. Bu duygularla Bilim Kurulu üyelerimize teşrifleri için bir kez daha teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. Hepinizi, sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Kalın sağlıcakla.”

En son 2 Mart 2022 de açık alanlarda maske zorunluluğu kaldırıldı ve bugün itibariyle yapılan açıklama ile toplu taşıma ve sağlık kuruluşları hariç her yerde maske zorunluluğu tamamen kaldırıldı.

Maske kullanımı vaka sayıları 1000 in altına düşene kadar sadece toplu ulaşımda ve sağlık kuruluşlarında devam edecek.

Okullarda maske zorunluluğu kalktı mı?Sorusunun cevabını ise Bakan Koca sosyal medya hesabından şu şekilde verdi;

“Okullarda ve diğer kapalı alanlarda maske mecburiyeti kalktı. Toplu taşıma araçlarıyla sağlık kuruluşları, vaka sayısı 1.000’in altına düşene kadar uygulamada istisnayı teşkil ediyor. Çok yakında yüzümüzün akıyla maskesiz hayata geçiyoruz. Dün 2.604 olan vaka sayısından bu belli!”

Ayrıca Bakan Koca sosyal medya hesabından;

“HATIRA FOTOĞRAFIMIZI ÇEKTİRELİM. Okullarda maske mecburiyeti kalktı.”

Paylaşımını da yaptı.

Bakan Koca’nın ardından Milli Eğitim Bakanı Özer tarafından da Öğretmen ve öğrencilerin de yarından itibaren okullarda maske takmayacağını açıkladı.

Üç yıl önce pandemi ile hayatımıza giren maske zorunluluğu tamamen kalktı.

Bir önceki yazımız olan Beynimizin yeni düşmanı başlıklı makalemizde beynimizin yeni düşmanı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Ne günlerdi ilk çıktığında virüs. Para yıkama, kolonya yoktu bir ara. Maske dağıtmaya çalıştı devlet. Online eğitim..ve birçokları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu