Manşet

Kışın Bağışıklık Sistemini Güçlendirme Yolları nelerdir?

İnsan vücudu kendisini dış etkenlerden gelecek her türlü virüs,bakteri vb hastalıklara neden olabilecek tehditlere karşı koruyacak ,savunacak mükemmel bir savunma sistemine sahiptir.Biz buna kısaca bağışıklık sistemi diyoruz.Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz?Bu yazımızda bu bilgileri vereceğiz..

Dengeli beslenme…

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için en önemli etkenlerden birisi dengeli beslenmedir.Öğününde ve kalorili yiyecekler tüketimine dikkat edilmelidir.Özellikle kış aylarında c vitamini ağırlıklı besinlerin tüketilmesi çok önemlidir.Yapay vitamin takviyelerine nazaran vitamini kaynağından doğal olarak almalıdır.

Kış çayları ve bitki çayları tercih edilmelidir.Kış aylarında terleme olayı minimum seviyeye indiği için su tüketimi doğal olarak azalır.Vücudun sıvı dengesi bozulur.Vücuda sıvı alımı azalır.Vücudun sıvı dengesinin bozulması vücutta bağışıklığa olumsuz etkiler yapar.O yüzden kış ayların dada susamayı beklemeden su tüketimine devam edilmelidir.

Egzersiz ve Spor Faaliyetleri..

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için vücudun daima zinde ve aktif olması sağlanmalıdır.Vücudu yıpratmayacak şekilde ve vücut yaş ve yapısına uygun egzersiz ve spor faaliyetleri yapılmalıdır.

Vücuda olumsuz etki yapacak faaliyet ve zayıflama diyetlerinden kaçınılmalıdır.

Düzenli Uyku ve Dinlenme..

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmenin bir diğer yolu da vücudun dinlenmesini sağlamaktır.Sağlam dinlenmiş bir vücut her zaman zinde ve aktif olur.Uyku saatlerinin düzenli ve yeterli olması son derece önemlidir.Stres ve motivasyon eksikliği de vücudun bağışıklık sistemini etkileyen faktörlerdendir.

Aşırı gürültü,kirli hava,yoğun stres altında olmaktan kaçınılmalıdır.

Sonuç..

Vücudun bağışıklık sisemini güçlendirmek için yapabileceğimiz doğal yöntemler bunlar.Ayrıca doktor tavsiyesine göre vitamin takviyeleri,mevsimsel hastalıklar için aşılar olunmalıdır.Özellikle aşılar vücudun bağışıklık sistemine birer hatırlatma uyarı niteliğinde olup,vücudu hastalıklara karşı daha güçlü hale getirmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kripto Para Vurgunları.. başlıklı makalemizde kripto para, saadet zinciri ve yüksek kazanç hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu