Manşet

Kades uygulaması nedir?Nasıl Kullanılır?

Kadına şiddet ve kadın cinayetlerinin artması toplumumuzun en kanayan yarası haline geldi.Çözüm olarak Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 24 Mart 2018’de kullanıma sunulan Kades uygulaması nedir?Nasıl kullanılır?sorularının cevaplarını bulabileceğiniz yazımıza başlayalım.

Kades uygulaması nedir?

ggggg
kades uyulaması nasıl kullanılır?

Kades(kadına destek) uygulaması şiddet,taciz gibi kötü durumlara maruz kalan kadın ve çocukların,bu durumlara maruz kalmaması için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tasarlanmış ve kullanıma sunulmuş,resmi bir acil durum uygulamasıdır.

Kendini güvende hissetmeyen kadınlar tek tuş ile kolluk kuvvetlerine ihbarda bulunabiliyorlar.

Kades uygulaması nasıl indirilir?

Kades uygulaması‘nı kullanmak için önce akıllı telefonunuza Google playstore veya App store üzerinden Kades olarak aratıp indirmeniz gerekiyor.

  • İOS kullanıcıları için indirme;

https://apps.apple.com/tr/app/kades/id1360309770

  • Android kullanıcıları için indirme;

https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.egm.kades&hl=tr&gl=US

Bağlantılarını kullanabilirsiniz.

Kades nasıl kullanılır?

Uygulamayı indirdikten sonra karşınıza çıkan menüde sizden istenilen bilgileri doldurmanız stenmektedir.

Daha sonrasında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından size gönderilen aktivasyon kodunu girmeniz ile Kades uygulamanız aktif hale gelecektir.

İhtiyaç duyduğunuzda ”Yardım iste”butonuna basmanız halinde çağrınız 155 Polis imdat Acil Çağrı merkezine gider.Belirlenen konumuz sayesinde en yakın Polis ekibi adresinize kısa sürede gelir.

Kades uygulaması internetsiz çalışır mı?

Kades uygulaması internetsiz kullanılamamaktadır.Kullanırken ve kayıt olurken internet bağlantısının ve konum bilgisinin açık olması gerekmektedir.

Kades uygulamasını kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

  • Mobil cihazınızda internet bağlantısı olmalıdır
  • Kayıt esnasında konum ve istenilen bilgilerin doğru girilmesi
  • Uygulamaya konum bilgilerinize ulaşma izni verilmesi

Bu şartlar dahilinde uygulamayı sağlıklı şekilde kullanabilirsiniz.İhtiyacınız olsun yada olmasın mutlaka telefonunuzda bulunması gereken bir uygulama.

Kades uygulaması gereksiz yere kullanım ve asılsız ihbarlar için Türk Ceza Kanunu’nun 271. maddesine göre, üç yıla kadar hapis cezası söz konusu olduğunu da belirtelim.Uygulamanın kullanımı bir toplumsal farkındalık bilinci içinde olmalıdır.Gerçekten mağdur olanlara yardımın daha sağlıklı ulaşması için bilinçli kullanalım.

Hiçbir zaman kullanmaya ihtiyaç duymamanız dileğiyle..

Bir önceki yazımız olan Telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz? başlıklı makalemizde Telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu