Manşet

Fahrettin Koca’dan beş maddelik açıklama;

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yapılan Bilim kurulu toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu.Yazılı olarak yapılan açıklamada,yerli aşımız Türkovak’ın yeni serilerinin Şehir hastanelerine sevkiyatının başladığına değinildi.Ayrıca Fahrettin Koca 65 yaş üzeri ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızda erken dönem içerisinde Molnupiravir ilacının kullanımının temin edileceğini duyurdu.

Fahrettin Koca Sosyal medya hesabından açıklama yaptı;

Yapılan Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ;

 ” İstanbul’da günlük vaka sayıları 40 bine ulaşmışken son 2 haftada 20 binin altına inmiş durumdadır.Omicron varyantının ilk yaygınlaştığı şehirlerimizden biri de Eskişehir olmuştu. Eskişehir’de vaka sayıları son iki haftada 3’te 1 oranında azalmıştır. Diğer illerimizde şu an vaka sayılarında artış olsa da yakın gelecekte benzer düşüşler görülebilecektir.”şeklinde açıklama yaptı.

Fahrettin Koca;

 “Artan vakaların Omicron varyantı kaynaklı olduğu teyit edilmiştir. Ülkemizdeki hemen hemen tüm vakaların Omicron kaynaklı olduğu yapılan örnekleme gen sekanslaması ile belirlenmiştir. Omicron varyantının ilk ve en hızlı yayıldığı ilimiz İstanbul olmuştu. İstanbul’da günlük vaka sayıları 40 bine ulaşmışken, son iki haftada 20 binin altına inmiş durumdadır. Omicron varyantının ilk yaygınlaştığı şehirlerimizden biri de Eskişehir olmuştu. Eskişehir’de vaka sayıları son iki haftada 3’te 1 oranında azalmıştır. Diğer illerimizde şu an vaka sayılarında artış olsa da yakın gelecekte benzer düşüşler görülebilecektir. Güçlü sağlık altyapımızın sınırsız bir kapasitede olmadığını daha önce de ifade etmiştik. Geldiğimiz noktada hastane doluluk oranlarımız bazı illerimizde zorlayıcı seviyelere ulaşsa da ülke genelinde servis yatakları doluluk oranı yüzde 57,8, yoğun bakım yatak doluluk oranı yüzde 68,7 ve solunum cihazı doluluk oranı yüzde 31’dir. Mevcut seyrin hastane kapasitemizi zorlamayacağı öngörümüz devam etmektedir”şeklinde açıklamalarına devam etti.

Fahrettin Koca 65 yaş üzerine vurgu yaptı;

”Yapılan tüm analizlerde salgının en çok etkilediği kişiler 65 yaş üzeri vatandaşlarımızdır. Geldiğimiz noktada en çok korumamız gereken 65 yaş üzeri büyüklerimizdir. Korumanın en değerli adımlarından biri hatırlatma dozu aşılarının yapılmasıdır. Büyüklerimizi korumalı, hatırlatma dozlarını ihmal etmemeliyiz. Büyüklerimizi korumanın bir yolu da gençlerin aşılarının tam olması esasıdır. Aşılar bizi hastalıktan ve hastalığın etkilerinden korur. Maske ise uygun şekilde kullanıldığında hastalığın bulaşmasını engeller. Maske kullanımına özen göstermeli, aşılarımızı ihmal etmemeliyiz”

Beş maddelik açıklama şu şekilde;

Bir önceki yazımız olan Elektrik Faturalarında Düzenleme... başlıklı makalemizde bilgi ve elektrik faturalarında düzenleme hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu