SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-12-2022 23:11

Yapımı bir günden fazla sürüyor

Yapımı bir günden fazla sürüyor

Sivas’ın Gemerek eyaletinde geleneksel yollarla pişirilen ve yapımı aşağı yukarı 1 gün vakitn şeker pancarı pekmezinin lezzetine doyulmuyor. A, B, C vitaminleri ve mineraller vasıtası ile kış ayalarının vazgeçilmez besinlerindan olan pekmez, bedeni sıcak tutması, tansiyonu düşürmesi, gribal iltihaplanmalara karşı koruyucu tesirleriyle biliniyor.    

Sivas’ta şeker pancarı sökümünün tamamlanmasıyla pekmezlik pancarlar amacıyla kazanların altı yakıldı. Soğuk geride bıraktığımız kış günlerinde sıcak tutan pekmezin yapımı ise epey emek istiyor. Ekip çalışması lüzumtiren pekmezin yapımı aşağı yukarı bir gün sürüyor. Sivas ve etrafında Aralık ayına kadar vakitn şeker pancarı sökümünde pekmez yapımı amacıyla ayrılan pancarların yaprakları bedeninden ayrıldıktan sonra kabukları soyularak yıkanıyor.
2

YAPIMI 26 SAAT DEVAM EDİYOR
Çamurdan arındırılan şeker pancarı, büyük bakır kazanlara eklenilen suda pişiriliyor. Tüm durumunda aşağı yukarı 6 saat odun ateşinde kaynatılan pancar, daha sonra ezilerek posasından şıra elde ediliyor. Süzülen şıra kazanlarda 12 saat daha kaynatılıyor. Pekmez, köpüğünden arındırılıp kovalara aktarılıyor. Sonrasında süzülerek bmafsalaye alınıyor.

2

VİTAMİN DEPOSU
Büyük bir emekle hazır duruma gelen şeker pancarı pekmezi, içersinde barındırdığı A, B, C vitaminleri ve mineraller vasıtası ile kış ayalarının vazgeçilmez besinlerindan biri olarak tüketiliyor. Dbuyruk, magnezyum ve potasyum bakımından da varlıklı bir besin maddesi olan şeker pancarı pekmezi bedeni sıcak tutması, tansiyonu düşürmesi, gribal iltihaplanmalara karşı koruyucu tesirleriyle biliniyor.

3

"YOĞURTLA YENİLİNCE DAHA GÜZEL OLUR"
Gemerek Alikemal Efendi Madurumlasi Muhtarı Kemal Pekkalp, ürettikleri pancar pekmezinin tamamiyle organik bulunduğunu söyleyerek, “Öncelik ile toplanan pancar güzel bir yıkanır. Yıkandıktan sonra rendelenir. Sonrasındabüyük bakır kazanlarda minimum6 saat kaynatılır. Kaynadıktan sonra pancarlar şıra bırakır. Tekrar kevgirden geçirilerek tabanda kalan suları alırız. Sularda yeniden minimum12 saat kaynatılır. Kaynadıktan sonra suyu gider özleşir ve en sonucunda pekmez olarak kalır. Organik. içersinde bir katkı maddesi yok. Yiyenler bilir çok güzel. Yoğurtla yenilince daha güzel olur. Gemerek’e ve köylerine özel bir yiyecek” şeklinde söyledi.
Kaynak. mynet.com 

AdminAdmin