GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-10-2022 23:11

Uyuz hastalığına iyi gelen

Uyuz hastalığına iyi gelen

Son dönemde özellikle güzellik merkezlerindeki epilasyon kısmından bulaşan uyuz hastalığına karşı çözüm olacak eczanedeki kremleri sizlerle paylaşıyoruz. Uzun bir süre geçmeyen uyuz rahatsızlığına karşın en etkili 3 krem aşağıdaki yazımızda.

Uyuz hastalığı, bilimsel adı sarcoptes scabiei olan mikroskopik sekiz bacaklı akarların sebep olduğu bir enfestasyondur. Bu hastalıkta uyuz böceklerinin dişileri derinin dış tabakalarına yumurtalarını bırakır. Akarların deriye yumurtalarını bırakması, deride bir alerjik tepkimeye, ağır kaşıntıya ve döküntüye neden olur. Uyuz hastalığı tipik olarak, akarların bir kişiden diğerine geçmeleri için yeterince uzun süren ciltten cilde temas yoluyla yayılır. Yatak takımları yada havlular gibi paylaşılan kişisel eşyalar üzerinden de yayılabilir. Ailenin bireyleri ve cinsel partnerler arasında da kolayca yayılabilir. Düzgüsel bir el sıkışması yahut sarılma, uyuz akarının bulaşması için uygun bir yöntem değildir. Uyuz akarı çok yavaş sürünen bir varlıktır, zıplayamaz, uçamaz. İstanbul'da uyuz salgını yaşanmasıyla ilgili haberler gündemden düşmezken bir de buna eczanelerde ilaç bulamama korkusu eklendi. 

Aşağıda uyuz tedavisi için kullanılan bazı kremlerin kullanım şekilleri ve dozları hakkında bilgi verilmiştir. Her ilaç, hastanın kendi durumuna bakılırsa özel olarak doktor tarafınca verilir, bu nedenle doktorunuza tanışmadan mutlaka kullanmamalısınız.

Uyuz nedir? Uyuz hastalığı iyi mi anlaşılır? Uyuz emareleri nedir? Uyuz nasıl tedavi edilir
İLİŞKİLİ HABER
Uyuz nedir? Uyuz hastalığı iyi mi anlaşılır? Uyuz emareleri nelerdir? Uyuz iyi mi tedavi edilir

- DERMİTON LOSYON:


100 ml’lik sprey başlıklı cam şişelerde pazarlanan, krotamiton içeren ve
haricen kullanılan bir losyondur. DERMİTON; güneş yanığı, kuru egzema, kaşıntılı deri iltihabı (dermatit), alerjik döküntüler, ciltte çeşitli nedenlerle oluşan kaşıntılı döküntüler (ürtiker), su çiçeği, böcek ısırıkları ve sokmaları, pişik ve kaşıntı nedeni ile oluşan cilt hassasiyetlerinin ve kaşıntısının giderilmesinde ve uyuz tedavisinde kullanılır. 

DERMİTON NASIL KULLANILIR?

Uygun kullanım ve dozu / uygulama sıklığı için talimatlar:

Kaşıntı: Etkilenen bölgeye günde 2-3 kere tatbik edilir. DERMİTON, her uygulama sonrası 6 – 10 saatlik bir rahatlama elde edecektir.

Uyuz: Ilık bir banyo yaptıktan sonrasında cildinizi iyice kurulayınız ve DERMİTON’u yüzeyde görünür losyon kalıntıları kalmayacak şekilde tüm vücudunuza (yüz ve baş bölgeleri haricinde) 3 uygulayınız. Bu uygulama 3 – 5 gün süre ile günde bir kez, tercihen akşamüzeri tekrarlanmalıdır.  Özellikle ev tozu akarlarının çoğalmasına (mite infestasyona) açık bölgeler (örneğin kıvrım bölgeleri, bilekler, koltuk altı ve genital bölgeler) tedaviye alınan yanıt açısından dikkatle incelenmelidir. İltihap oluşumu olan bölgeleri DERMİTON uygulanmış bezle kapatınız. Tedavi devam ederken bir sonraki uygulamadan kısa süre önce banyo yapabilirsiniz.

- ANTİ SKAB KREM: 


Anti Skab krem cildinizi enfekte eden ve tahriş eden akarlar adında olan küçük böceklerin niçin olduğu uyuz tedavisinde kullanılır. Bu krem, piretroid olarak malum bir ilaç derslikına aittir. Bu krem, akarları ve yumurtalarını felç ederek ve öldürerek çalışır. 

ANTİ SKAB KREM NASIL KULLANILIR?

Hem losyon bununla birlikte krem ​​için, ürünü boyundan ayak tabanlarına kadar tüm alanı kaplayarak cilde masaj yapın. Parmaklar ve ayak parmakları arasındaki, tırnakların ve ayak tırnaklarının, bileklerin, koltuk altlarının, genital bölge ve kalçaların altındaki alanlara özellikle dikkat edin. Bu kremi yüz bölgesine uygulamayın. Bu krem, cilde emildiğinden kaybolacaktır ve cildi görünür bir tabakaya kaplamak gerekli değildir. 

- ZOLVAR DERİ KREMİ:


Kasık biti ve uyuz tedavisinde kullanılan anti parazit ilaçtır. Deriye yerleşen dış parazitlerin sebep olduğu cilt problemlerinin birkaç uygulama ile ortadan kalkmasını sağlar ve yine vücuda yerleşmesini engeller. Zalvor kremin her 1 gramında 50 mg permetrin etkili maddesi bulunmaktadır. Bu müessir madde bit ve benzeri dış parazitlere sinir sistemi üzerinden tesir göstererek ortadan kalkmasını sağlar. 

ZOLVAR DERİ KREMİ NASIL KULLANILIR?

İlacı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmaya özen gösteriniz. Uyuz tedavisinde öncelikle duş alın ve tüm vücudunuzu kurulayın. Göz ve dudaklar haricinde hiçbir noktayı atlamadan 1 kutu ilacı bütün vücudunuza sürün. İlaç 8 - 14 saat vücudunuzda kaldıktan sonra tekrar duş alabilirsiniz.
Kaynak. haber7.com 

AdminAdmin