MAGAZİN
Giriş Tarihi : 27-03-2023 14:05

Ünlü oyuncu Köksal Engür, 77 yaşında hayatını kaybetti...

Ünlü oyuncu Köksal Engür, 77 yaşında hayatını kaybetti...

Seslendirme sanatçısı, sinema ve dizi oyuncusu İsmail Köksal Engür, 77 yaşında hayatını kaybetti. Leyla İle Mecnun'un efsane oyuncusunun hayatını kaybetmesi sonrası, sanatçı dostları ile sevenleri başsağlığı mesajları yayınladı. "İsmail Köksal Engür niçin öldü?" sorusu da merak edildi.

Ünlü oyuncu Köksal Engür, 77 yaşında hayatını kaybetti... Köksal Engür niçin öldü?
Usta oyuncu İsmail Köksal Engür'den acı haber geldi. Son dönemde "Leyla ile Mecnun" dizisinde oynadığı "Ak Sakallı Dede" rolüyle izleyicilerin beğenisini kazanan Engür hayatını kaybetti.

KÖKSAL ENGÜR NİÇİN ÖLDÜ?
Oyuncu Cengiz Bozkurt, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, "Köksal Engür abimizi böbrek yetmezliğine bağlı komplikasyonlar sebebiyle kaybettik. Cenazesine dair açıklamayı yarın (27 Mart) yapacağız. Başta ailesi olmak üzere bütün sevenlerinin başı sağ olsun." ifadeleriyle sanatçının vefatını duyurdu.

Engür'ün vefat haberinin ardından, sanatçı dostları ile sevenleri baş sağlığı mesajları yayınladı.

koksalengur-318x351

KÖKSAL ENGÜR KİMDİR?
Köksal Engür, 1946'da Kars'ta dünyaya geldi. Sanatçı, şimdilik 10 yaşındayken TRT Ankara Radyosu "Çocuk Saati" programında kısa radyo tiyatrolarıyla mesleğe başladı.

koksal-engur-hakim-karsisina-cikti-5016521_7431_amp

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünü 1969'da tamamlayan sanatçı, TRT'de programlara katılmanın yanında, seslendirme çalışmalarının da esasını attı.

Başarılı sanatçı, Ankara Halkevi, Sahne 9, Ankara Deneme Sahnesi, Çağdaş Sahne, Hodri Meydan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu ve Küçük Sahne gibi özel tiyatrolar ile Bakırköy Belediye Tiyatrosu ve Devlet Opera ve Balesi yapımlarında rol aldı.

Tiyatroyla sınırlı kalmayıp, sinema ve dizi filmlerde de oynayan sanatçı, "SüngerBob KareŞort" çizgi dizisinde Squitward'ü seslendirdi.

Afife Tiyatro Ödülleri'nde 1999'da "Yılın En İyi Erkek Oyuncusu", 2002'de ise "Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu" seçilen sanatçı, 2005'te 16. Ankara Film Festivali'nde "Yardımcı Erkek Oyuncu" mükafatını aldı.

Engür, Hollywood yıldızları Robert de Niro, Al Pacino, Dustin Hoffman ve Robin Williams'ın yanı sıra Susam Sokağı'ndaki "Büdü" karakteriyle Red Kit çizgi filminde "Red Kit"i seslendirdi. (AA)
 

AdminAdmin