DÜNYA
Giriş Tarihi : 26-10-2022 13:33

Türk mühendisler yaptı, 21 ülke satın almak için bekliyor

Türk mühendisler yaptı, 21 ülke satın almak için bekliyor

Akdeniz Üniversitesi, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine katılımı amacıyla bütün dünyanın ilgisini çeken bir çalışmaya imza attı. Otomatik yol kapanı amacıyla 21 ülkenin sıraya girdiği öğrenildi. Elektrikli kapanın portatif ve mobil olarak basitçe taşınabilir olmasıyla, araçtan indirilip kurulması bir dakika sürüyor. "Uzaktan Komutalı Elektrik Motoru Tahrikli Otomatik Yol Kapanı", Türk Silahlı Kuvvetleri ve NATO envanterine de girdi. İşte otomatik yol kapanı ile alakalı bütün detaylar…
2

Türk Savunma Sanayisi her geride bıraktığımız gün biraz daha ilerlemeye ve büyümeye devam ediyor. Dünyada aynısı olmayan teknolojisiyle Akdeniz Üniversitesi(AÜ) Antalya Teknokent’te imal edilen otomatik yol kapanı Türk Silahlı Kuvvetleri ve NATO envanterine girdi. İhracat amacıyla 21 ülkeyle görüşmelerin sürdürüldüğü bildirildi.
AÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü Öğr. Gör. İbrahim Yıldırım ve ekibi doğrultusundan tasarlanan, AÜ Antalya Teknokent’te proje süreçleri tamamlanan "Uzaktan Komutalı Elektrik Motoru Tahrikli Otomatik Yol Kapanı" Türk Silahlı Kuvvetleri ve NATO envanterine girdi. Hava basınçlı emsallerinden değişik olarak uzaktan komutalı elektrik motoru tahrikli olan otomatik yol kapanının dünyada aynısı bulunmadığına ilgi çekildi.
Geliştirdikleri elektrikli yol kapanı ile alakalı bilgi veren Öğr. Gör. İbrahim Yıldırım, “Antalya Teknokent’te yaptığımız ar-ge çalışmaları neticesinde aşağı yukarı 1,5 saniyede açılan, bir saniyede kapanan 4,5 metre makas uzunluğu olan bir elektrikli yol kapanı yaptık. Dünyada bu kapanı yapan Hollanda, Almanya gibi belli başlı ülkeler var. Onlarda sistem tamamiyle basınçlı havayla çalışıyor ve kapan bir kere açılıp kapanıyor. Onu tekrar doldurmanız gerekiyor. Biz bunu yerel patentle elektrik tahrikli duruma getirdik ve bir kere şarj ettiğimizde 25-30 defa sistemi açıp kapatabiliyoruz. Bu teknolojisiyle şu an dünyada tek” dedi.
3

AÜ Antalya Teknokent içeriğinde akademiyi ve endüstriyi birleştirmek suretiyle şirket kurduklarını dile getiren Yıldırım, “Üniversite endüstri iş birliği vasıtası ile üniversitemizdeki akademik bulguyu katma sayısal değeri yüksek ürüne dönüştürmek amacıyla çalışıyoruz” dedi.

Bunun bir örneği olarak elektrikli yol kapanını ürettiklerini bildiren Yıldırım, “Bu otomatik yol kapanı, yol denetim noktalarında ya da 'dur' ihtarına uymayan araçların durdurulmasında sarfedilen bir sistem. Bu düzenin yokluğundan kaynaklı her sene çok sayıda personel yaralanıyor, bazı durumlarda şehit sunduğumuz oluyor. Bunun yanından pek çok sivil yaralanıyor ve takiplerde kaza yapan hurdaya çıkan araçlardan kaynaklı çok yüklü parasal hasar ve maliyet meydana çıkıyor. Bunun önüne geçmek amacıyla uzaktan komutalı yol kapanı yaptık. Numune makinalarımız bir sene süresince Van’da, Ağrı’da, Diyarbakır’da yüksek sıcak ve soğukta vazife yaptı. Bu geliştirmeler neticesinde aşağı yukarı yüzde 90 yerlilikle ürünümüzü ürettik. Patentini aldık. Ürünümüzü hem Türk Silahlı Kuvvetlerine hem de NATO’nun envanterine kattık mutluyuz. Üniversitemizle eş güdümlü daha nice iş birlikleri ile savunma endüstrimiz amacıyla malzemeler üretmek üzere gayret gösteriyoruz” diye konuştu.
 

AdminAdmin