SPOR
Giriş Tarihi : 21-03-2023 16:30

Türk futbolunda devrim gibi karar!

Türk futbolunda devrim gibi karar!

Teknolojinin gelişmesiyle eş güdümlü dünya futbolunda da değişim devam ediyor. Geçtiğimiz senelerde Video Yardımcı Hakem Sistemi'nin dünya futboluna monte edilmesiyle eş güdümlü teknolojinin fırsatlarından yararlanmak amacıyla yeni adımlar atılıyor. 2022 Dünya Kupası ile UEFA Şampiyonlar Ligi amacıyla tanıtımı oluşturulan 'yarı otomatik ofsayt sistemi' Türkiye Ligi'ne de geliyor.

Türk futbolunda devrim gibi karar! Artık ofsayt tartışması esaslı olarak askıya alınacak....
Dünya futbolunda değişim her geride bıraktığımız gün devam ediyor. Spor Toto Süper Lig, 'yarı otomatik ofsayt sistemi'ne geçmeye hazırlanıyor. 'Yarı otomatik ofsayt sistemi' 2022 Dünya Kupası ile UEFA Şampiyonlar Ligi amacıyla başarılı bir şekilde tanıtılmış ve büyük ilgi görmüştü.

LALE ORTA MÜJDEYİ VERDİ
6418b17a4e3fe02f50d6a97e

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Lale Orta, "Türkiye, dünyadaki tüm gelişmeleri takip edip uyguluyor. Yarı otomatik ofsayt sistemi Türkiye'ye gelecektir." dedi.

OFSAYT ÇİZGİLERİ İNSAN ELİYLE ÇEKİLİYOR
resized_70708-37181a91d_626

Ofsayt çizgileri, bugünkü kuralları gereğince VAR teknisyenleri doğrultusundan çiziliyor. Bu da gecikmelere namacıyla bulunduğu amacıyla vakit vakit futbolseverlerin eleştirisini topluyor. Fakat yeni sistemde anlık kararlar vermesi amacıyla suni zeka kullanılacak.

"GOL SEVİNCİNE GİTMEDEN BELLİ OLACAK"
600

Yarı otomatik ofsayt sistemini izah eden bir UEFA yetkilisi, "Uyarılar anlık olarak veriliyor. Bu yüzden golden birkaç saniye sonra hakeme ikaz gidiyor. Bu amaçla oyuncular daha gol amacıyla sevinemeden pozisyonun ofsayt olup olmadığı bilgi kapasitesi hakemde olacak." açıklamasını yaptı.

"ÇİZGİLER %100 DOĞRU OLMAYABİLİYOR"
e9e98ac20ac249e6b8b7405d12ead437

Collina, "Ofsaytları denetim etme sürecinin, bilhassa çok ince ofsayt bulunduğunda bulunduğunda denetim süreleri uzuyor. Hem de saha amacıylade çizgilerin konumlanması ve ofsayt çizgisinin çekilmesi %100 doğru olmayabiliyor. Bu amaçla FIFA, daha süratli ve daha doğru cevaplar sunacak bir teknoloji geliştiriyor. Buna yarı otomatik ofsayt sistemi diyebiliriz." şeklinde konuştu.

NASIL ÇALIŞACAK?
DXXo78bXkAAVbXE

FIFA Futbol Teknolojileri ve İnovasyon Direktörü Johannes Holzmüller, çağdaş futbol amacıyla teknolojinin itici bir güç bulunduğunu söyledi. Yarı otomatik ofsayt düzeneğinin nasıl çalışacağını aktaran Holzmüller, "Bu sistem, futbolcuların uzuvlarını takip etme sistemine dayanıyor. Stadyum çatısının altına 10-12 kamera yerleştireceğiz. Bu kameralar oyuncuları takip edecek. Saniyede 50 kez 29 veri noktasına sinyal gönderecek. Bu bilgiler nerdeyse gerçek vakitli olarak suni zeka ile işlenecek ve hesaplanacak. Bu otomatik olarak VAR'a ve VAR operatörüne gönderilecek." dedi.
 

AdminAdmin