GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-11-2022 12:26

Tiroid hastaları nasıl beslenmeli?

Tiroid hastaları nasıl beslenmeli?

Ülkemizde de sık sık karşılaşılan tiroid hastalığı yapısına göre çeşitlilik göstermektedir. Metabolizma sürati üstünde de mühim etkilere sahip olan tiroid hormonları düzensiz salgılandığında mühim sıhhat problemlerine sebebiyet verebilmektedir. 


Tiroid bezinin yeterli düzeylerde hormon salgılayamadığı hale hipotroid adı verilmektedir. Hipotiroid geliştiğinde metabolizma süratinda yavaşlama gelişmektedir. Diyetisyen Gözde Karaca husus ile ilgili bulgular verdi. Tiroid bezinin normalden çok salgılandığı hallerde ise hipertiroid meydana çıkmaktadır. Bu halde da metabolizma normalden daha süratli çalışmakta ve kilo alamama gibi problemlere namacıyla olabilmektedir.

iStock-1149395366

ADVERTISING

Tiroid bezlerinin anormal salgılanma halleri yalnızca kilo alma/vermeyi değil çoğu hayati fonksiyonu etkileyebilmektedir. Bu sebeplerle rutin olarak kan değerlerinin takibinin yapılması büyük ehemmiyet arz etmektedir. Tiroid hastaları doktor kontrolünde ilaç tedavisi ve sıhhatli beslenme düzenine hayatları süresince ilgi etmelidir.
iStock-1149395366

TİROİDİ OLANLAR NELERE DİKKAT ETMELİ?
Hipotiroidi olan hastaların iyotlu tuz kullanması önerilmektedir. Ancak çok kullanımının de hipertiroide namacıyla olma ihtimalini göz önünde bulundurarak aşırı kullanımınden kaçınılmalıdır.
Hipertiroid ve haşimato hastalarının ise iyotsuz tuz kullanımı önerilmektedir.
Tiroid hormonlarının çalışmasını azaltan guatrojenik gıdalar olan karnabahar, brokoli, beyaz lahana, kara lahana, turp, soya fasulyesi, yer fıstığı gibi yiyeceklerin kullanımı sınırlanmalıdır.
Bu guatrojenik etkili yiyeceklerin pişirme ile guatrojenik etkileri azalış göstermektedir. Bu sebeple doktor kontrolünde abartıya kaçmadan tüketilebilmektedirler.
Hipotiroid hastaları balık, yumurta, kuruyemiş, tam tahıllar gibi E Vitamini, selenyum ve çinkodan varlıklı gıdaları beslenme planlarına eklemelidirler. E vitamini vasıtası ile iyotun yararlanımı artış göstermektedir.
Birey çok kiloluysa kesinlikle kilo vermelidir.
Sedanter bir hayat tipine sahip ise kesinlikle fiziksel etkinlik seviyesi arttırılmalıdır.
Tiroid hastalarında beden ödem olacağından su kullanımını kesinlikle arttırmaları gerekmektedir.
Yeterli ve kaliteli protein alımı tiroid bezlerinin düzgün çalışabilmesi amacıyla ehemmiyet arz etmektedir.
Meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmeye özen göstermek gerekmektedir.
 Kaynak. mynet.com 

AdminAdmin