RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 27-10-2022 13:16

tam mikrop yuvası! Sağlığımızı riske atıyor

tam mikrop yuvası! Sağlığımızı riske atıyor

Severek yediğimiz yiyecekler sağlığımız amacıyla son derece riskli haller oluşturabiliyor. Genellikle marketlerde satılan paketlenmiş gıdalarin zararları saymakla bitmiyor. Fakat bu zararlar yalnızca paketlenmiş gıdalarde değil raflarda satılan tavuklarda da bulunuyor. Araştırmaya göre market tavukları tam bir mikrop yuvası. Tavuk her yaştan insanın severek tükettiği yiyeceklerden. En sık tüketilen et ürünü olan tavuğun sıhhat amacıyla riskli haller oluşturabileceğini biliyor muydunuz? Consumer Report doğrultusundan oluşturulan araştırmada, ünlü marketlerde satılan ve içlerinde organik olanların da varbulunduğu tavuk etlerinin resmen “mikrop yuvası” bulunduğu meydana çıktı.
Ekran görüntüsü 2022-10-27 074149

Tavuğun içersinde tespit edilen bakteriler sıhhat amacıyla risk oluşturabiliyor. Eksperler tavuğun içersinde tespit edilen tehlikeli bakterilerden korunmak amacıyla yemeden evvelce iyice pişirmeniz gerekliliğini belirtiyor. Dışarıda yenilen tavuk etlerinin nasıl pişirildiğini bilmediğiniz amacıyla sağlığınız büyük tehlike altına giriyor.

HASTALIK YAPMA POTANSİYELİ OLAN BAKTERİLER TAŞIYOR
iStock-168372570

İncelenen 316 örnek olarak yüzde 79.8’ inde insan bağırsağının mikroplarından olan Enterococcus ve yüzde 65.2’ sinde Escherichia coli; yüzde 43’ ünde Campylobacter, yüzde 10.8’ inde Salmonella, yüzde 13.6’ sında Klebsiella ve yüzde 9.2’ sinde de S. aures gibi hastalık yapma potansiyeli olan bakteriler bulundu.

ETLER İDEAL ŞEKİLDE PİŞİRİLMEDİĞİNDE HASTALIKLARA YOL AÇABİLİR
iStock-537076647
iStock-168372570

Örneklerin ortalama %50 sinde da (yüzde 49.7) aniden çok antibiyotiğe dirençli bakteri bulunduğu belirlendi. Milli Piliç Konseyi (National Chicken Council) doğrultusundan oluşturulan bildirimde ise misallerin çok az bulunduğu, pişmemiş etlerde tabii olarak tespit edilen bakterilere rastlanabileceği ve etler ideal şekilde hazırlanmadığında hastalıklara yol açabileceği bildiriliyor.

ETİKETİNDE ORGANİK YAZANLARIN DİĞERLERİNDEN FARKI YOK
iStock-1144520186

Rapor, dört büyük tavuk markasının hepsinin "endişe verici miktarda bakteri" içerdiğini ve "antibiyotik yok" ya da "organik" etiketli misalleri içerdiğini söylüyor. Ayrıca, "Geleneksel misaller ile 'antibiyotik yok' ya da 'organik' olarak etiketlenenler arasında ortalama bakteri türü sayısında mühim bir fark bulamadık. " Tüketici Raporları , analizin "organik markalar da dahil olmak üzere nerdeyse bütün tavuğun içersinde gizlenen potansiyel olarak zararlı bakteriler bulduğunu" söyledi.

HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN İYİCE PİŞİRİN
Ekran görüntüsü 2022-10-27 074030

Ulusal Tavuk Konseyi rapora cevap verirken, rastgele bir çiğ tarım ürününün natural olarak meydana gelen bakterileri taşıyabileceğini ve ideal şekilde kullanılmadığı takdirde hastalığa namacıyla olma potansiyeline sahip bulunduğunu söyledi. Konsey Başkanı, "Yiyeceklerimizin yüzde 100 güvenilir olmasını sağlamanın tek yolu, onu yetiştirirken/yetiştirirken, kullanırken ve pişirirken bilime dayalı prosedürleri izlemektir" dedi. "Şu anda %99,9'dayız ama 100'e ulaşmak amacıyla çalışmaya devam edeceğiz."
 iStock-537076647

HER YIL MİLYONLARCA İNSANI ETKİLİYOR
Ekran görüntüsü 2022-10-27 073954

Besinlerden kaynaklanan hastalıkların faturası hayli ürkütücü. Amerika’ da senede 48 milyon şahıs gıda kaynaklı hastalıklara yakalanıyor, 3 bin şahıs de ölüyor. Bu ülkede senede 2 milyon insanda da “antibiyotiklere dirençli bakterilerin” sebep bulunduğu iltihaplanmalara görülüyor ve 23 bin şahıs de bu sebeple hayatını kaybediyor. Antibiyotiklere dirençli bakterilerin meydana çıkmasında kuşkusuz çoğu sebep var ama bunların başında hayvancılıkta antibiyotik tüketimi geliyor.

SALMONELLADAN NASIL KORUNULUR?
Ekran görüntüsü 2022-10-27 073912

Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları ile oluşturulan yemeklerde parçaların en az 82°C’de pişirilmesi tavsiye edilir. Aynı şekilde yumurtaların da iyi pişmiş olmasından emin olmak mühimdir. Çiğ ya da yeteri kadar pişmeyen ya da kabuğu daha evvelce kırılmış yumurtaların tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu gıdalar ile ilişki edildiğinde eller özenle yıkanmalıdır. Ayrıca, pişmiş ve çiğ gıdalarin ayrı yerlerde muhafaza edilmesi de mühimdir. Son olarak kullanılacak bütün süt ve süt ürünlerinin de pastörize olması gerekir.  Kaynak. mynet.com 

AdminAdmin