SAĞLIK
Giriş Tarihi : 26-10-2022 22:26

sürekli aç hissediyorsanız..

sürekli aç hissediyorsanız..

Son günlerde kendinizi yorgun, halsiz ve kilo almanıza karşın sürekli aç hissediyorsanız sağlığınıza dikkat etme vakti geldi demektir. Aşırı tükettiğiniz bazı yiyecekler vücudunuzda şaşırtıcı değişimlere niçin olabilir. Hayati bir enerji kaynağı olsa bile tüketirken çok dikkatli olmalısınız. Aşırı yediğiniz vakit yüksek tansiyona neden olabilir.
 iStock-1326195779

Şeker kötü bir şöhrete sahiptir, sadece gerçek şu ki, yaşamsal bir enerji kaynağı ve hayatta kalmamız için lüzumlu. Doğal ki, tüm şekerler aynı değildir. Meyve ve sebzelerde bulunan fruktoz ve süt açısından varlıklı gıdalardaki laktoz, endişelenmemize gerek olmayan doğal şekerlerdir çünkü bu gıdalarda örneğin lif ve kalsiyum da vardır. Bununla birlikte, genellikle işlenmiş gıdalarda bulunan ilave şekerler, onsuz yapabildiğimiz şekerlerdir ve çoğumuz bunları çok fazla tüketiriz.

IStock-1326195779

ŞEKERİN VÜCUDA olumsuz ETKİLERİ
Harvard Health Publishing'e gore, şeker yediğimizde çoğu parçalanır ve ince bağırsakta emilir. Özel enzimler daha büyük moleküllere atakr ve onları daha sıradan üç şekere dönüştürür: glikoz, galaktoz ve fruktoz. Karaciğer ve kaslar, glikozun bir kısmını, vücudunuzun ihtiyacı olduğunda yeniden glikoza dönüştürülebilen bir molekül olan glikojen olarak depolar.

HASTALIKLARA niçin OLUR
Çok miktarda ilave şeker tüketiyorsanız, hücreler zaman içinde insüline dirençli hale gelebilir ve bu da sistemik inflamasyon, tip 2 diyabet ve diğer kronik durumlar için bir risk faktörüdür. iStock-983886708

Çok fazla şeker tüketmek ayrıca kilo alımı ve aşırı kiloluluk, kalp hastalığı için risk faktörleri, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı ve kanser ile bağlantılıdır.

Aşağıdaki işaretler, çok fazla şeker yediğiniz için vücudunuzun gösterdiği reaksiyon olabilir. Bunlardan bir yahut birkaçına sahipseniz en kısa zamanda doktorunuza başvurunuz.KİLO ALMANIZA RAĞMEN SÜREKLİ AÇSANIZ
Eklenen şekerler yöntemiyle çok fazla kalori tüketiyorsanız, artan açlık ilk belirtilerden biridir. Işlenmiş atıştırmalıkların ve şekerli atıştırmalıkların çoğunda bulunmayan protein, lif ve sağlıklı yağlar olmadan, vücudun şekeri hızla yaktığını ve açlığı artırdığını ve bunun da devamlı aç hissetmenize niçin olduğunu unutmayın. şu demek oluyor ki, şeker yemek, daha fazla şeker yeme isteği uyandırır, bu da sizi daha çok acıktırır.

IStock-931785442

SÜREKLİ SİNİRLİYSENİZ
Kendinizi huysuz, sinirli yada gerilmiş hissediyorsanız, bunun tek sebebi stres olmayabilir. Bu bununla birlikte çok fazla şeker yediğinizin bir işareti olabilir.

IStock-928096358

bitkinlik VE HALSİZLİK
Şeker kolayca emilir ve sindirilir, bundan dolayı kendinizi yorgun hissediyorsanız, bunun nedeni diyetinize almış olduğunız şeker miktarı olabilir.

CANINIZ HEP TATLI ÇEKİYORSA
Canınız tatlı çekiyorsa, şekerin beyninizde yarattığı iyi hissettiren etkilere bağımlı olabilirsiniz.


American Academy of Dermatology Association'a nazaran akneyle mücadele ediyorsanız, ne kadar şeker eklediğinizi düşünmek faydalı olabilir. Kırışıklıklar çok fazla şeker tükettiğinizin başka bir işareti olabilir.

Kendinize bu fenalüğü yapmayın! Tadı çok iyi fakat sağlığa zararı büyük
Kendinize bu fenalüğü yapmayın! Tadı çok iyi ama sağlığa zararı büyük
EKLEM AĞRISINA neden OLABİLİR
Eklemlerdeki ağrıyı her zaman yaşınıza bağlamayın.

UYKU SORUNLARINA neden olurDalmakta ve deliksiz uyku çekmede problemler yaşamaya başladıysanız günde ne kadar şeker yediğinize ne olursa olsun dikkat etmelisiniz.

SİNDİRİM SORUNLARINA neden olurMide ağrınız, kramplarınız yada ishaliniz var ise, kabahatlamak için biroldukça niçin olabilir ve doktorunuz belirtilerinizin temeline inmenize yardımcı olabilir. Uzmanlar, bağlarırsakları tahriş ettiği malum çok fazla şekerin olası suçlulardan biri olduğunu söylüyor. Kaynak. mynet.com

AdminAdmin