EĞİTİM
Giriş Tarihi : 30-03-2023 14:32

SON DAKİKA | ÖSYM'den deprem bölgesindeki 4 il için yeni sınav kararı!

SON DAKİKA | ÖSYM'den deprem bölgesindeki 4 il için yeni sınav kararı!

Son dakika haberi: ÖSYM Başkanlığı, depremin etkilediği illerden Hatay, Malatya, Kahramanmaraş ve Adıyaman’da gene imtihan yapma kararı aldı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) Hatay, Malatya, Kahramanmaraş ve Adıyaman'da da yapılmasına karar verildiğini bildirdi.
SON DAKİKA | ÖSYM'den deprem bölgesindeki 4 il amacıyla yeni imtihan kararı! YKS yapılacak
Son dakika haberine göre Kahramanmaraş odaklı depremlerin sonrasında yıkımın çok çok olması ve ayakta kalan yapıların can güvenilirği zafiyeti oluşturabilme olsılığı sebebiyle deprem bölgesindeki dört ilde imtihan yapılmaması tarafında karar alan ÖSYM, Hatay, Malatya, Kahramanmaraş ve Adıyaman illerinde YKS yapılmasına karar verdi.

Konuyla alakalı açıklama yapan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, “Yüzyılın afeti olarak görülen iki yıkıcı depremin sonrasında bölümdeki yapılar büyük zarar gördü. Depremin etkisiyle yıkılan binalar ve ayakta kalanların ne kadar güvenilir bulunduğunun belirlenmesi gibi çalışmaların uygulanabilmesi suretiyle deprem bölgesinde imtihan programı yapmama kararı almıştık. Deprem bölgesindeki kardeşlerimize bu süreçte Türkiye’nin istedikleri ilinde imtihana girebilme olanağı oluşturduk. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bölümde eğitim öğretime gene başlamasının ve ÖSYM olarak yaptığımız çeşitli araştırmanın sonrasında deprem bölgesindeki dört ilde gene imtihan programına başlamaya karar verdik. Bölgede yaşam sürdüren kardeşlerimizin emniyet zafiyeti oluşmadan imtihanlara girmesini amaçlıyoruz” dedi.

Bölgedeki kapasitenin üstünde bir talep olması halinde isteyen bireylerin daha evvelce bulunduğu gibi gene Türkiye’nin istediği yerinde imtihana girebileceğini ifade eden Ersoy, can güvenilirği riskine ve imtihanlarda zafiyete sebep olmadan süreci işleteceklerini belirtti.

YKS DEPREM BÖLGESİNDE DE UYGULANACAK
ÖSYM Başkanı Ersoy, “Yaklaşık 3,5 milyon bireyin katılacağı YKS’yi Hatay, Malatya, Kahramanmaraş ve Adıyaman illerinde de uygulayacağız. Bölgede yaşam sürdüren bireylerden kendi illerinde imtihana girebilmeye yönelik yoğun talep vardı, bu talepler tarafında çalışmalarımızı gerçekleştirdik. İki olan imtihan yeri tercih miktarını beşe çıkardık. Birey istediği beş ili yazabilecek. Adaylar, tercih etmiş bulunduğu merkezlerden birisinde imtihana girebilecek. Deprem bölgesindeki imtihan programları amacıyla yoğun müracaat var. Bazı bölgelerde müracaatlar kapasitenin iki katına çıkmış durumda. Bir tekleme yaşanmaması amacıyla hassas bir çaba içerisindeyiz" diye konuştu.

İHA
 

AdminAdmin