EKONOMİ
Giriş Tarihi : 30-03-2023 14:50

Son dakika: Elektrik faturalarına yüzde 14,75 indirim:

Son dakika: Elektrik faturalarına yüzde 14,75 indirim:

Son dakika haberi... EPDK elektrik tavan fiyatında yüzde 14,75 indirime gitti. Buna göre EPDK serbest piyasada elektrik tavan fiyatını 1 Nisan'dan itibaren 3050 TL/mwh'den 2600 TL/mwhy'ye düşürdü. Hem de AUF mekanizmasının Ekim ayına kadar uygulanmasına karar verdi.
Son dakika: Elektrik faturalarına yüzde 14,75 indirim: EPDK'dan tavan fiyat güncellemesi: 1 Nisan'dan itibaren...
Son dakika haberine göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrik tavan fiyatında yüzde 14,75 indirime gitti. Buna göre EPDK serbest piyasada elektrik tavan fiyatını 1 Nisan'dan itibaren 3050 TL/mwh'den 2600 TL/mwhy'ye düşürdü. Öte yandan arz güvenliğinin sekteye uğramaması ve tüketicilerin inanılmaz maliyet artışlarından korunması amacıyla döneme alınan AUF, 6 uzatılarak Ekim ayına kadar uygulanacak.

1 (167)

AUF, EKİM AYINA KADAR UZATILDI
EPDK, serbest piyasada elektrik tavan fiyatını 1 Nisan'dan itibaren 3050 TL/mwh'den 2600 TL/mwhy'ye düşürdü. Öte yandan EPDK bugün yaptığı toplantıda 6 ay süre ile geçerli olan AUF mekanizmasının Ekim ayına kadar uygulanmaya devam etmesine karar verdi.

Konuyu değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz küresel piyasalardaki enerji hammadde fiyatları yönünden dinamik ve zorlu bir senenin geride kaldığını belirterek, AUF mekanizmasının bu süreçte mühim bir güvence teşkil ettiğini vurguladı.

Yılmaz; "Artan hammadde fiyatları nedeni ile yüksek maliyetle elektrik yapan santrallerin – ki büyük bir istihdam kaynağı bu santraller- kapanması Türkiye'nin arz güvenliğini sekteye uğratabilirdi. Bu hal tüketicilerimiz amacıyla de çok büyük bir maliyet yüküne sebep olabilirdi. Ama çok şükür bu kötü senaryonun yaşanmasına sektörümüz ile elbirliği içersinde izin vermedik. Azami uzlaştırma fiyat mekanizması ile 6 ay daha piyasalarımızdaki dengeyi gözetmeye devam edeceğiz" dedi.

1 (190)

Kanunun verilen yetki ile oluşturulan AUF karanının enerji piyasalarının adil ve rekabetçi yapısının korunmasına yönelik bir güven sübabı olarak görülmesi gerekliliğini anımsatan Yılmaz şunları söyledi:

"AUF mekanizmasının piyasamıza ve tüketicilerimize olumlu yansımalarını görmeye devam ediyoruz ve edeceğiz. Kış aylarını arz güvenliği sorunu yaşamadan geride bıraktık ve hiçbir üretim santralimiz de kapanmadı. Kurum olarak girdi maliyetlerini yakından takip ediyoruz. Bu maliyetlerde yaşanan farkılıkları azami uzlaştırma fiyatlarına da yansıttık. Süreci titizlikle takip etmeyi sürdüreceğiz."

EPDK doğrultusundan alınan karar ile azami uzlaştırma fiyatları; (MWh başına) natural gaz santralleri amacıyla 2550 TL, kömür santralleri amacıyla 1800 TL, yenilenebilir kaynaklar amacıyla 1700 TL olarak belirlendi.

1 (140)

MAKSİMUM ÜRETİME DEVAM
2022 senesinde EPDK'nın arz güvenliğine yönelik aldığı geçici tedbirlerinden biri de elektrik üretim santrallerinin sisteme verecekleri çok enerjinin güç aşımı olarak kabul edilmemesine yönelikti.

Bağlantı ve sistem tüketimi mevzuatında oluşturulan değişikliklerle, lisanslı elektrik üretim tesislerinin 'uyuşma güçlerinin üzerinde' sisteme verecekleri elektrik enerjisinin, güç aşımı olarak değerlendirilmemesine karar verilmişti. Böylece üretim santralleri uyuşma güçlerinden bağımsız olarak kapasitelerine göre maksimum düzeyde enerji üreterek sisteme katkı sağladı."

ERDOĞAN'DAN ELEKTRİK VE DOĞAL GAZDA İNDİRİM MÜJDESİ
AK Parti küme toplantısında dün açıklamalarda tespit edilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Elektrikte bütün abone kümelarında nisan ayından itibaren yüzde 15 indirime gidiyoruz. Sanayicilerimizin kullandığı ve konut aboneliğine göre son derece yüksek kalan naturalgaz tarifesinde, nisan ayından itibaren yüzde 20 indirim yapıyoruz" demişti.
 

AdminAdmin