GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-03-2023 13:11

SON DAKİKA | Asgari ücrete zam formülü!

SON DAKİKA | Asgari ücrete zam formülü!

Son dakika… ‘Asgari ücrete zam ileriki mi?’ diye merak eden milyonlarca çalışan gözünü Ankara’dan ileriki açıklamalara çevirdi. SGK Eksperi Emin Yılmaz, mevzuatın zam amacıyla ideal bulunduğunu söyleyerek, “TÜRK-İŞ’in açlık sınırı Şubat ayı amacıyla 9.425 lira. Asgari ücret bunun altında kaldı. Arada yüzde 20’ye yakın bir fark var. Çalışma Bakanlığı bunu sebep göstererek toplantı davetinde bulunabilir” dedi ve Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı amacıyla 15 Nisan ardındannı işaret etti.

SON DAKİKA | Asgari ücrete zam formülü! SGK Eksperi ‘yüzde 20’lik fark var’ dedi, 15 Nisan’ı işaret etti: 9.425 TL…
Son dakika haberi… Geçtiğimiz sene evvelce 4.253 TL ve ara zam ardından 5.500 TL olan asgari ücret Ocak Ayı Ayı Ayı 2023’te brüt ücret 10.008, net 8.506,80 lira olmuştu. Net asgari ücretteki artış seviyesi Ocak Ayı Ayı Ayı ayına göre yüzde 100, temmuz ayına göre yüzde 54,66 olurken, senelik ortalama artış seviyesi ise yüzde 74,43 olarak gerçekleşti. Fakat emekli maaşı taban rakamının 7.500 TL olacağının açıklanmasının ardındannda asgari ücret amacıyla de ara zam beklentisi oluştu. Milyonlarca çalışanı direk  bütün çalışanların maaşlarını ise dolaylı yoldan etkileyen asgari ücrete bu sene zam yapılır mı? SGK Eksperi Emin Yılmaz merak edilen soruya cevap verdi.

SİNEM ERYILMAZ / MYNET

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ARA DÜZENLEME YAPMAKTAN KAÇINMAYIZ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ocak Ayı Ayı Ayı ayında asgari ücret artışını duyurmasının ardındannda enflasyon oranlarının süratle aşağıya düşüşüne tanıklık edeceklerini dile getirmiş, sene içersinde ara zam yapılıp yapılmayacağına dair ise, “Enflasyonu inşallah sene ortasında yüzde 30'lu, sene sonucunda yüzde 20'li rakamlara indirmekte kararlıyız. Ülkemizdeki her kesimden, her vatandaşımdan hesabını bu amaca göre yapmasını istiyoruz. Asgari ücreti belirlerken, hem işlemiş kayıpları telafi edecek hem de önümüzdeki seneye dair enflasyon öngörümüzü destekleyecek bir yaklaşım benimsedik. Şayet beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak, tıpkı geride bıraktığımız sene bulunduğu gibi gene bir ara planlama gerçekleştirmekten da kaçınmayız. Ülkemizde her kesim gibi işçilerimizin, emekçilerimizin, çalışanlarımızın gelir ve refah civarını artırmış bir idare olarak, bundan sonra da hiç kimsenin hakkının zayi olmasına alan vermeyiz. Biz, milletimiz ile eş güdümlü varız, milletimiz amacıyla varız. Milletimizle eş güdümlü var olmayı sürdüreceğiz. Diğer bütün hususlar gibi asgari ücretle alakalı adımları da bu hissiyatla atıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

iStock-1400402447

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM YAPILACAK MI?
Konuya dair Mynet’e bildirimde tespit edilen SGK Eksperi Emin Yılmaz, zam amacıyla Asgari Ücret Tespit Komisyonu mevzuatına ilgi çekti. Enflasyon bilgilerinin asgari ücreti belirlemede en mühim faktör bulunduğunu dile getiren Uzman isim şunları söyledi:

“Burada komisyon var. 2016 ve evveline bakıldığında Asgari Ücret Tespit Komisyonu senede bir kez toplanıyordu. Ama 2016-20 seneleri arasında bu senede iki keze çıktı. TÜFE Ocak Ayı Ayı Ayı 2023’te yüzde 6,65, Şubat ayında ise 3,15 civarında geldi. Yıllık bazda ise yüzde 55 olarak açıklandı. Ama amaç olarak senelik bazda yüzde 20’nin altına düşürülmesi amaçleniyor. Şu anda da o amaca doğru ilerleniliyor. Cumhurbaşkanımız geride bıraktığımız sene asgari ücret açıklamasını yapar iken lüzumsinim olursa tabi ki de bir artış yapılacaktır denildi. Bakanımız Vedat Bilgin de yüzde 20’nin altına doğru ilerlediğimiz amacıyla şu an bir lüzum yok ama lüzum olursa bununla alakalı bir tedavi yapılabileceğinin sinyallerini vermişti. 2000 seneların evvel bakıldığında bir senede asgari ücrete 3 kez zam yapıldığını görüyoruz. Burada da yapılma mümkünlülüğü muhtemel gözüküyor. Mevzuat da buna ideal. İçinde bulunulan hal itibarıyla Çalışma Bakanlığı aracılığı ile inanılmaz bir davetiye yapılıp toplantı yapılarak asgari ücreti arttırmak mümkün.”

1 (172)

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?
Bir başka husus ise 8.506 TL olan net asgari ücretin zam yapılması halunda ne kadar olacağı. “Bu noktada asgari ücret zammının dayandırılacağı bir nokta lazım” diyen Emin Yılmaz, “TÜRK-İŞ’in açlık sınırı Şubat ayı amacıyla 9.425 lira. Asgari ücret bunun altında kaldı. Arada yüzde 20’ye yakın bir fark var. Çalışma Bakanlığı bunu sebep göstererek toplantı davetinde bulunabilir. Burada en erken Nisan ayının 15’inde ya da sonucunda Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanma olsılığı mevcut. En büyük sebep de en düşük emekli aylığının zamlanmasının ardındannda meydana gelen beklenti” şeklinde yorumda bulundu.

iStock-1474209570

MART 2023 ENFLASYON VERİSİ BEKLENİYOR
Şimdi ise bütün gözler Mart ayı enflasyon rakamlarında. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mart ayı enflasyon seviyesinı 3 Nisan Pazartesi günü belli duyuracak. Kritik veri evveli ekonomistlerin beklentisi de netleşti.

MERKEZ BANKASI’NDAN ENFLASYON TAHMİNİ
TCMB Pazar Katılımcıları Anketi’ne göre, 2023 senesi Mart ayı anket döneminde iştirakçilerin 12 ay ardındanna dair ihtimal tahminleri değerlendirildiğinde, TÜFE'nin ortalama olarak yüzde 19,95 ihtimalle yüzde 20,00 – 24,99 aralığında, yüzde 33,52 ihtimalle yüzde 35,00 – 39,99 aralığında, yüzde 16,44 ihtimalle ise yüzde 40,00 – 44,99 aralığında artış göstereceği öngörüldü.

3

Merkez Bankası’ndan oluşturulan açıklamanın devamında, “Aynı anket döneminde nokta tahminler temel alınarak oluşturulan değerlendirmeye göre ise, iştirakçilerin yüzde 18,42’sinin beklentilerinin yüzde 20,00 – 24,99 aralığında, yüzde 18,42’sinin beklentilerinin yüzde 30,00 – 34,99 aralığında, yüzde 31,58’inin beklentilerinin yüzde 35,00 – 39,99 aralığında bulunduğu gözlenmektedir” denildi.
 

AdminAdmin