SPOR
Giriş Tarihi : 20-11-2022 15:23

Sırt ağrısının aklınıza bile gelmeyecek 3 kritik nedeni

Sırt ağrısının aklınıza bile gelmeyecek 3 kritik nedeni

Sırt ağrısının onlarca sebebi olabilir. Bunların arasında en çok ilgi edilmesi gereken ise kanser şüphesidir. Çünkü sırt ağrısı 3 değişik kanser türünün ilk sinyali olabilir. Mesane kanseri, akciğer kanseri ya da omurilik kanseri yaşanılan sırt ağrısıyla meydana çıkabilir. Her sırt ağrısı kanser değildir fakat ehemmiyete alınarak, hekime gidip denetim edilmelidir. Kanser taraması yaptırarak sağlığınızı denetim altında tutabilirsiniz. Unutmayın ki; kanserde erken tespit yaşam kurtarır.    Kanser ismi bütün dünyada insanın tüylerini ürpertmeye yetiyor. Son tıbbi teknolojileri vasıtası ile kanser tedavisinde mühim ilerlemeler elde edildi. Vücudu iyi dinleyip, bulguları takip ederek mümkün kanser riskini erkenden yakalayabilirsiniz. Bu bulgularden biri de sırt ağrısı olabilir. Her sırt ağrısı kanser değildir fakat mühim bir sendrom olabilir. Mesane, omurilik ve akciğer kanseri bulguları arasında sırt ağrısı da yer alıyor.
Sırt ağrısı enderen kanser sendromudir. Yaralanma, artrit ve aşırı zorlama, sırt ağrısının olağan şüphelileridir. Fakat uzmanlara göre sırt ağrısı birtakım durumlarda ileri ya da erken evre kanserin ikaz işareti olabiliyor. Genellikle birkaç hafta süren sırt ağrıları amacıyla ne kadar erken harekete geçerseniz sizin amacıyla o kadar yararlı olacaktır. iStock-1333948548 

MESANE KANSERİ
Sırtınızın alt kısmındaki ağrı, alt karnınızdaki idrarı depolayan organ olan mesanenizde kanser sendromu olabilir.

iStock-1333948548

Tümörler mesanenin rastgele bir yerinde yayılabilir, fakat Yale Medicine'e göre mesanenizdeki en derin dokuda büyümeleri en süregelen olanıdır. Yale Medicine'den Doktor Daniel Petrylak şunları söyledi: "Mesanenin astarı, kan dolaşımına giren ve böbreklerden süzülen kanserojenlerle devamlı ilişki halindedir. Kanserojenler, hücrelerin aşırı çoğalmasına ve kanserli duruma gelmesine namacıyla olmak amacıyla DNA'nızla tepkiye girebilen kimyasallardır. Bel ağrısının, gelişmiş bir mesane kanseri formunun bir işareti bulunduğu bildirilmektedir. Diğer mesane kanseri semptomlarıyla eş güdümlü meydana çıkarsa, mümkün olan en kısa sürede hekiminize danışmalısınız. Bu semptomlar sık idraraOMURGA TÜMÖRÜ
Nadir de olsa, omuriliğinizdeki kanser sırt ağrısının sebebi olabilir. Omurgada tespit edilen ve diğer beden bölgelerine yayılma tehdidi oluşturmayan iyi huylu bir bütünör de bir namacıyla olabilir.

Sırt ağrısı omurilik kanseri sendromuyse, erken bir semptomdur ve zaman amacıylade diğer yerlere yayılabilir.

Mayo Clinic'e göre, ağrı kalçalarınıza, bacaklarınıza, ayaklarınıza ya da kollarınıza da yayılabilir ve tedavi görüyor olsanız bile zaman amacıylade kötüleşebilir.

Sırt ağrısı omurilik kanserinin ana sendromu olabilir fakat uyuşma, halsizlik, kol ve bacaklarda zayıf koordinasyon ve felç de bulgular olabilir.

AKCİĞER KANSERİ
Akciğer kanseri, sırt ağrısına namacıyla olabilecek diğer bir süregelen kanserdir. Hastalığın birtakım formlarının yaşamta kalma seviyesi düşüktür, bu amaçla sırt ağrısı diğer akciğer kanseri semptomlarıyla eş güdümlü meydana çıkarsa doktorunuzu ziyaret etmeniz yaşami ehemmiyet taşır.
 çıkma, idrarda kan ve idrar yapar iken ağrı içerebilir."
Kaynak. mynet.com

AdminAdmin