DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-12-2022 22:43

Savaşın seyrini değiştirecek gelişme

Savaşın seyrini değiştirecek gelişme

Rusya ve Ukrayna arasındaki harp devam eder iken Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, ABD'ye bugün bir ziyaret gerçekleştirecek. Dünyanın yakından takip edeceği görüşmede harpın seyrini değiştirecek 2 milyar dolarlık yeni bir emniyet destek paketi açıklanacak. Paketin içersinde patriot hava savunma sistemleri de bulunmakta. Rusya, hava savunma sistemlerinin verilmesi halinde evvelcelikli amaçlarinin patriotlar olacağını bildirmişti.

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik 24 Şubat'ta başlattığı askeri araya girmek devam etmekte. Savaşta yeni ilerlemelerde yaşanıyor. Bugün Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, ABD'de Başkan Joe Biden ile bir araya ileriki. Dünyanın yakından takip edeceği görüşmede Ukrayna'ya yönelik 2 milyar dolarlık yeni bir emniyet destek paketinin de açıklanması bekleniyor. Paket içersinde patriot hava savunma sistemi de yer almakta.

thumbs_b_c_87e5acc4b3f90bad1d1321edb35bb534

KONGRE ÜYELERİNE HİTAP EDECEK
Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, yaptığı makalelı bildirimde, ABD Başkanı Joe Biden'ın vatanının Ukrayna'ya olan kalıcı taahhüdünü vurgulamak amacıyla Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'i başşehir Washington'a çağrı ettiğini bildirdi.
"Başkan Biden, Başkan Zelenskiy'i bugün, 21 Aralık'ta, Beyaz Saray'da karşılamayı sabırsızlıkla bekliyor." ifadesini kullanan Jean-Pierre, Kongre'deki iki partinin de Ukrayna'ya olan takviyelerinin belirtilmesi bakımından Zelenskiy'nin ortak bir seansda Kongre üyelerine hitap edeceğini açıkladı.

"Bundan 300 gün evvelce Rusya'nın Ukrayna'ya karşı merhametsız bir hücum başlattığını" kaydeden Jean-Pierre, buna mukabil egemenliklerini ve toprak tümlüklerini savunan Ukraynalıları desaksaklıkk amacıyla Başkan Biden'ın milletlararası aktörleri birleştirdiğini söyledi.
ABD'DEN YENİ GÜVENLİK YARDIM PAKETİ
Jean-Pierre ilaveten Biden'ın, Ukrayna'nın kendini savunmasına destek olmak amacıyla ABD'nin yeni bir emniyet yardım paketi açıklayacağını açıkladı. Açıklamada, "Bu ziyaret ekonomik, insani ve askeri yardım dahil olmak suretiyle ABD'nin Ukrayna'yı desaksaklık hususu ile alakalıki kararlı taahhüdünün altını çizecek." ifadelerine yer verildi.

ABD'DEN UKRAYNA'YA PATRIOT DESTEĞİ
Diğer yandanadının açıklanmasını istemeyen ABD'li bir üst seviye ytesir sahibi de ziyaret ile alakalı gazetecilere açıklama yaptı.

Beyaz Saray ytesir sahibilerinin epey vakitdır Zelenskiy'i ABD'de ağırlamak istediklerini bildiren ytesir sahibi, Zelenskiy'nin çarşamba günü akşam saatlerinde ABD'de birkaç saat geçirdikten sonra ülnete döneceğini bildirdi.
"Yarın Rusya'nın komşusunu haritadan silmek ve Ukrayna halkını Rus egemenliğine tabi kılmak suretiyle topyekun bir hücumyla Ukrayna'yı merhametsızca işgal etmesinin 300. günü." ifadesini kullanan ytesir sahibi, ABD'in Ukrayna'ya stratejik desteğinin devam edeceğinin altını çizdi.

Bu kapsamda Başkan Biden'ın, Ukrayna amacıyla aşağı yukarı 2 milyar dolarlık yeni bir emniyet destek paketi açıklayacağını bildiren ytesir sahibi, "Bu paket, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik barbarca hücumlarına rağmen Ukrayna halkının savunması amacıyla kritik ciddiye sahip patriot roket savunma sistemi bataryalarını da içerecek." dedi.
ABD'li üst seviye ytesir sahibi, bu bataryaların nasıl kullanılacağına dair Ukraynalı askerleri üçüncü bir ülkede eğiteceklerini söyleyerek bunun yanı sıra İHA'lar ve detaylı askeri ekipmanlarla da bu ülkeye yardımlarının devam edeceğini anlattı.

UKRAYNA'YA EK FİNANSMAN DESTEĞİ
Üst seviye ytesir sahibi ilaveten Kongre içeriğinde 2023 senesi amacıyla Ukrayna'ya destek bağlamında ek bir finansman paketi çalışmalarına başlanacağına işaret ederek, "Ukrayna amacıyla her iki partinin de desteği sayesinde, 40 milyar dolardan çok bir ek finansman desteği gerçekleştirmeyi umut ediyoruz." şeklinde hususştu.

Rusya doğrultusundan Zelenskiy'nin uçağına yönelik mümkün bir hücum gerçekleştirilmesi şansına dair soruya ise ABD'li ytesir sahibi, şu cevabı verdi:

"Belli emniyet değişkenlerinin sağlanması karşılığında üklesinden ayrılıp kısa bir müddet amacıyla ABD'ye gelmek tabii ki nihayetinde onun vereceği bir karardı. Bu emniyet değişkenlerinin sağlanması ve neye gereksinimi bulunduğuna dair verileri aldık ve ona göre ismimlar attık." 

Kaynak. mynet.com 

AdminAdmin