SAĞLIK
Giriş Tarihi : 22-03-2023 12:20

Ramazan’da sofranızdan ayırmayın!

Ramazan’da sofranızdan ayırmayın!

k çoğu bireyi zorlayabiliyor. Öte yandan sahurda birtakım yiyecekleri tüketerek gün boyu dinç ve enerjik kalmak da mümkün. Ramazanda sofranızdan eksik etmemeniz gereken gıdaları sizler amacıyla derledik. İşte Ramazan'da gün boyu tok tutan yiyecekler...
Ramazan’da sofranızdan ayırmayın! Gün boyu tok tutan yiyecekler
Ramazan ayı yarın itibarıyla idrak edilmeye başlanacak. Diyanet İşleri Başkanlığı on bir ayın sultanı ramazan ayının son gününü 20 Nisan 2023 Perşembe günü olarak açıkladı. Bu yıl, ramazan ayı 29 gün vakitcek. Oruç tutacak vatandaşlar gün boyu dinç olmak amacıyla sıhhatli ve yeterli beslenmelidir. Biz de çalışan ve efor sarf eden şahıslar amacıyla gün boyu tok tutan yiyecekleri derledik.

BU YİYECEKLERİ YİYEN İFTARA KADAR ACIKMIYOR!
bread-3484107_1920

Tahıl ekmeği

Tahıl ekmeği sıhhatli hayat amacıyla lüzumlu olan zincirin bir parçasıdır. Hem de uzun vakit tok tutma özelliği vardır. İçerdikleri vasıtası ile sıhhat arkadaşı olan tahıl ekmeği, uzun vakitn oruç nedeniyle kesinlikle Ramazan ayında tüketilmelidir.

olive-oil-968657_1920

Zeytin

Zeytin sahurda yenmesi gereken yiyeceklerden biridir. Zeytin aynı vakitte sindirim sistemine de yardımcı olmaktadır. Zeytinin tok tutma özelliği ile de sahur sofralarının en vazgeçilmez gıdaları arasında yer alıyor. Sahurda bu yüzden zeytin tüketmeye özen göstermeliyiz.

milk-3231772_1280

Süt

Çay ve kahve sevenler belki sahurda süt tüketmeyi tercih edebilirler. Süt içmek hem rahat uyumanızı sağlar hem de size lüzumlu proteinleri sağlayarak, gün boyu tok hissetmenizi sağlayacaktır.

Süt ve yoğurt protein ve kalsiyum içermeleri nedeniyle önemlidir.

Tam yağlı süt ya da yoğurt tercih edildiği takdirde daha uzun vakit tok kalmak mümkündür. Öte yandan sıvı gereksinimi amacıyla sahur zamankinden evvelce ayran, cacık, süt ve smoothie gibi içecekler de içebilirsiniz.

tomatoes-1580273_1920

Peynir

Protein açısından besleyici bir gıda olan peynir, sahurda tok hissetmenizi sağlar. Sahurda iki dilim peynir yiyerek açlık meselesini ortadan kaldırabilirsiniz.

pumpkin-soup-2972858_1920

Çorba

Tokluk hissinizi yoğun bir şekilde hissedeceğiniz çorbanın kullanımı de önemlidir. Yaz sebzeleri ile hazırlanmış mercimek çorbası ya da soğuk ayran aşı çorbası tavsiye edilen seçimler.

eggs-944495_1920

Yumurta

Yumurta kaliteli protein içeriği sebebiyle en uzun vakit tok tutan yiyecekler arasındadır. Yumurtayı yağda gerçekleştirmek yerine haşlayarak yemek daha uygun olacaktır. İsteğe göre içerisine istediğiniz sebzeleri ekleyerek omlet de yapabilirsiniz. Ancak haşlanmış yumurtanın daha uzun vakit tok tuttuğu bilinmektedir.

cereal-617686_1920

Yulaf

Yulaf, kalorisi düşük, doyuruculuğu yüksek bir gıdadir. Çözünebilir lif (beta-glukan) içeriği nedeniyle mide hacmini doldurur ve uzun vakit aç olmama hissi verir.

ANASAYFAYA

AdminAdmin