DÜNYA
Giriş Tarihi : 22-02-2023 21:00

NATO'DAN YENİ AÇIKLAMA

NATO'DAN YENİ AÇIKLAMA

Polonya’da Bükreş Dokuzlusu (B9) ile bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden, "NATO'nun her santimini savunacağız" dedi.
ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya düzenlediği sürpriz ziyaretin sonrasında geldiği Polonya’da, 2014 senesinde Rusya'nın Kırım'ı işgalinin sonrasında kurulan ve Polonya, Romanya, Slovakya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya ve Litvanya’nın yer aldığı Bükreş Dokuzlusu (B9) ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir araya geldi.

"NATO'NUN HER SANTİMİNİ SAVUNACAĞIZ"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in katıldığı toplantıda konuşan Biden, Ukrayna ihtilafının yalnızca Ukraynalıların özgürlüğü ile alakalı olmadığını belirterek, "Avrupa ve dünya genelinde demokrasilerin özgürlüğü" ile alakalı olduğunu ifade etti. ABD'nin NATO'ya bağlılığının 'kutsal' olduğunu bildiren Biden, "NATO'nun her santimini savunacağız" ifadelerini kullanarak, ABD’nin özgürlüğünü savunan Ukrayna’ya desteğini sürdüreceğini açıkladı.

ABD Başkanı Biden: NATOnun her santimini savunacağız


“TARİHİN TEKERRÜR ETMEYECEĞİNDEN EMİN OLMALIYIZ"
Stoltenberg ise, Biden'ın Ukrayna ziyaretinin ABD'nin "Avrupa'nın güvenliğine olan bağlılığı ile alakalı "açık bir mesaj" verdiğini belirterek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in barışa değil, daha çok savaşa hazırlandığını ve netice olarak Ukrayna'ya desteğin artırılması gerekliliğini söyledi. "Savaşın ne vakit biteceğini bilmiyoruz, fakat bittiğinde tarihin tekerrür etmeyeceğinden emin olmalıyız” ifadelerini kullanan Stoltenberg, Rusya'nın Avrupa'nın güvenliğini "parçalamaya" devam etmesine izin verilmemesi gerekliliğini vurgulayarak, “NATO müttefikleri hiç bu kadar entegre olmamıştı" dedi.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ise yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin “dünya genelindeki emniyet halini edebiyete dek değiştirdiği” belirterek, işgalin 1’inci senedönümüne saseneı günler kaldığına ilgi çekti. Duda, bir sene evvelce NATO liderlerinin aynı salonda nasıl bir araya geldiklerini hatırlatarak, “NATO'nun bölgedeki zenginliği mutlak surette güçlendirilmelidir. İttifakın önünde duran problemleri ve Ukrayna'yı nasıl destekleyebileceğimizi bahsetmek amacıyla buradayız" dedi.

B9 ülkeleri aynı vakitte NATO’nun doğu kanadını meydana getiren ülkeler olarak biliniyor.
 

AdminAdmin