SİYASET
Giriş Tarihi : 21-12-2022 22:30

Merkez Bankasından yeni adım

Merkez Bankasından yeni adım

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), vatan dışına para aktarımınde eksik bilgi ve belge raporlayan bankalardan 2 Ocak Ayı 2023 itibarıyla belirlemee husus ödemenin yüzde 5'i kadar ek ücret alacak.

TCMB'den bankalara gliderilen makaleda, bankaların EFT, havale ve SWIFT prosedürleri bildirimlerine dair ikazda bulunuldu.

Daha evvelce vatan içersinden vatan dışına oluşturulan aktarımlerde havale ve EFT prosedürlerinde bulunan ödeme kategorisi ayrıntıyının khamlecılar doğrultusundan doldurulmasının talep edildiği aktarılan makaleda, ilaveten eksik ya da yanlış programların giderilmemesi halinde lüzumlu aksiyonların alınacağının bildirildiği vurgulandı.

Yazıda, birtakım bankalarca TCMB'nin söz hususu talimatlarına ideal raporlama yapılmadığının belirlendiği sendromlarak, bunlar kaydedildi:

Merkez Bankasından yeni adım! Bankalara yazı gönderildi

"Ödemeler bölümünde şeffaflığı yükseltmek suretiyle ödeme kategorisi ayrıntıyı gibi birtakım alanları eksik raporlayan, yanlış raporlama yapan ve/ya da TL ve yabancı para ödemeleri lüzumlu belgelerle tevsik edemeyen (dışalım. ödemesinde alakalı dışalım. belgesinin sunulmaması, kredi ödemesi, menkul değer prosedürleri gibi) bankalardan 2 Ocak Ayı 2023 tarihi itibarıyla belirlemee husus ödemenin yüzde 5'i kadar ek ücret alıncaktır."
SWIFT veri deseninde de güncelleme yapıldığı ifade edilen makaleda, güncellenen veri desenine dair testlerin 26 Aralık'ta gerçekleştirilebileceğini, bu program doğrultusundaki raporlamaya ise 2 Ocak Ayı 2023 itibarıyla başlanacağı bilgi kapasitesi verildi.

TCMB'nin söz hususu ismimlarının, vatan dışına para aktarımlerinde şeffaflığı güçlendireceği vurgulanıyor. (AA)
 Kaynak. mynet.com 

AdminAdmin