BİYOGRAFİ
Giriş Tarihi : 19-11-2022 12:20

Meriç Nehri'nde görüldü, hemen incelemeye alındı

Meriç Nehri'nde görüldü, hemen incelemeye alındı

Edirne'de Meriç Nehri'nin bir evresinde meydana gelen köpüklenme üzerine, köpük ve sudan alınan örnekler Trakya Üniversitesi Teknoloji Araştırma, Geliştirme Merkezi'nde incelenmeye alındı. Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren, "Çevre gönüllüleri arkadaşlarımızla eş güdümlü buradan örnek aldık. Numuneyi bilim insanları ile paylaşacağız. Irmak çığlık atıyor; 'Ben kirlendim, ben öldüm, benimle ilgilenin' diyor. Nehrimiz ölmeden kurtarılmasını istiyoruz" dedi.

Meriç Nehri'nde görüldü, anında araştırmaya alındı! 'Irmak çığlık atıyor'
Türkiye-Yunanistan sınırını meydana getiren ve kuraklık nedeniyle debisi düşen Meriç Nehri'nin, Edirne'de Dr. Mehmet Müezzinoğlu Köprüsü kesiminde beyaz köpüklenme oluştu. Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burak Öterler, köpüklenme meydana gelen bölümde araştırma yaparak, analiz amacıyla örnek aldı. Bölgede ilaveten Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren, Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Ayhan Fırtına ve Kent Konseyi Kıyı ve Yeşil Alanlar Çalışma Grubu temsilcisi Yılmaz Eren de araştırmada bulundu. Sivil toplum örgütleri temsilcileri, alınan örneklerin acilen analiz edilmesini talep ederek, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan da köpüklenmenin araştırılmasını istedi.

 

 

 

meric-nehrinde-gorulen-beyaz-kopukler-incelenmeye-alindi_1305_dhaphoto14

'YATAK REJİMİ ETKİLENMİŞTİR'
Doç. Dr. Öterler, Meriç Nehri yatağına insan kaynaklı araya girmekler olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı: "Mevsimsel olarak natural göllerde de denizlerdeki gibi bu tür köpüklenmeler olabilir. Fakat burası bir ırmak. Meriç, bu kısımlarda eğimin az olması nedeniyle son derece yavaş ve durgun akmaktadır. Aynı vakitte son dönemlerde ırmak yatağında insan kaynaklı bazı araya girmekler vardır. Nehrin yatak rejimi etkilenmiştir. Köpüklenme, ırmakdeki sabunlaşmanın bir ürünüdür. Biyolojik vakitçlerin de etkisiyle kimyasal bir tepki neticesinde meydana gelmiş bir durumdur. Genellikle sonbahar aylarında diatom adı verdiği ufak su yosunlarının aşırı artışı neticesinde aşırı alg çoğalmaları meydana gelebilir. Dhadiseısıyla diatom ismi verdiği bu mikroskobik canlıların adedi artar ve alg çoğalması meydana gelir. Şu an amacıyla korkulacak bir tablo yok. Genellikle sonbahar aylarında sucul ekosistemlerde belirleme edilen diatom ismi verdiği mikroskobik su yosunlarının ölmesi neticesinde bu canlıların hücrelerinde belirleme edilen yağlar, yağ asitleri ve proteinler suya karışır. Suda belirleme edilen sodyum, potasyum, fosfat gibi maddelerle tepkiye girerler ve sabunlaşma diye tanımladığımız hadise meydana gelir. Bu yapılar akıntılarla birlikte kenara doğru sürüklenir ve köpük aynısı yapılar oluşturabilir."

meric-nehrinde-gorulen-beyaz-kopukler-incelenmeye-alindi_1305_dhaphoto5

Irmakden alınan örneklerin inceleneceğini bildiren Doç. Dr. Öterler, "Irmakde araştırmalerimizi yaptık. Su örneklerini aldık. İlk ölçümler neticesinde suyun pH'sinin biraz yüksek olduğunu, iletkenliğinin biraz yüksek olduğunu belirleme ettik. Bunun dışında aldığımız su örneklerinin Trakya Üniversitesi Teknoloji Araştırma, Geliştirme Merkezi'nde analizleri yapılacak ve detaylı neticeler kamuoyuna duyurulacaktır" diye konuştu.

Axess'ten senede 21.600 TL'ye varan chip-para!
Akbank
  by Taboola 
'NEHİR ÇIĞLIK ATIYOR'
Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren, "Çevre gönüllüleri arkadaşlarımızla eş güdümlü buradan örnek aldık. Numuneyi bilim insanları ile paylaşacağız. Burada bir hadise var, yani ırmak çığlık atıyor; 'Ben kirlendim, ben öldüm, benimle ilgilenin' diyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın da gelip bu konuyu burada araştırması gerekiyor. Nehrimiz ölmeden, elimizden gitmeden, hatalı uygulamalarla mühim bir alanı gitti zaten, kurtarılmasını istiyoruz" dedi.

meric-nehrinde-gorulen-beyaz-kopukler-incelenmeye-alindi_1305_dhaphoto8

Derneğin diğern muavini Dr. Ertuğrul Tanrıkulu ise Meriç Nehri etrafında yaşama geçirilen projelere ilgi çekip, şunları aktardı: "8-10 metre fore kazıklar çakılarak o duvarlar oluşturuldu. 'Meriç nehri kanal olmasın' dedik ama gene yapıldı. Şimdi de protokol evinden ileriye Meriç Nehri'nin daraltılarak dünyanın en büyük elektrik yapan Arşimet burgusu uygulanacağı ifade ediliyor ama ırmak iyice daraldığı amacıyla bir türlü kendini toparlayamıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, anında burada araya girmek etmeli ve gerekeni yapmalı. Biz de aldığımız bu örnekleri göndereceğiz, bilim insanlarıyla paylaşacağız. Biz yalnızca şunu söylüyoruz; doğayı rahat bırakın."

meric-nehrinde-gorulen-beyaz-kopukler-incelenmeye-alindi_1305_dhaphoto9

'KUM ÇIKARABİLMEK İÇİN SET YAPILMIŞ'
Meriç Nehri'nde meydana çıkan köpüklenmenin üzücü olduğunu dile getiren Edirne Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Ayhan Fırtına, "Çevreye bakıldığında rant uğruna buradan kum çıkarabilme adına bir set yapılmış. Bu setin önünde büyük bir göl oluşuyor. Bu göldeki suyun uzun vakit birikmesi neticesinde da bu benzer şeyleri yaşıyoruz. Sanırım bilim insanları bu hususta bizi de aydınlatırlar ve yapılması gerekenlerle alakalı önerilerini sunacaklardır" dedi.

meric-nehrinde-gorulen-beyaz-kopukler-incelenmeye-alindi_1305_dhaphoto12

Kent Konseyi Kıyı ve Yeşil Alanlar Çalışma Grubu temsilcisi Yılmaz Eren ise "Üzüntüden diğer bir şey hissetmiyorum, aslında üzüldük. Endişelerimizi daha evvelce de dile getirmiştik. Ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor. Buradaki yapılaşmalara, şantiyelere, dinlenme tesisi adı altında oluşturulan devasa binalara hep karşı çıktık. Senelerdir bunu söylüyoruz. Sonuçta biz bundan sonra Meriç Nehri'ni kaybetmeye başlıyoruz. Şu anda da teknik arkadaşlarla bir çalışma yapıyoruz. Bunları inceleyeceğiz ve peşine düşeceğiz. Vatandaşlardan da rica ediyorum; Meriç ve Tunca kenarında kıyılarımızda bu tip kirlenmeler varsa acilen bizlerle irtibat kursunlar. Bizler de ilgilenelim ve alakalıleri çağrı edelim" diye konuştu.
Kaynak. mynet.com 

AdminAdmin