EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-10-2022 22:37

kötülüğü yapmayın! Tadı çok iyi ama

kötülüğü yapmayın! Tadı çok iyi ama

Şişkinlik yaygın bir şikâyet olsa da çok büyük bir problem değildir. Çoğu durumda yemeği fazla kaçırılmış olduğunızda, çok hava yuttuğunuzda ve fazladan gaza yol açan yiyecekleri tükettiğiniz için şişkinlik problemi yaşarsınız.
iStock-962782170

Büyük bir yemekten sonrasında şişkinlik duymak normaldir, ancak her yemekten sonrasında endişe kaynağı olabilir. Sürekli şişkinlik yaşıyorsanız bağlarırsak sağlığınız ve sindiriminizle ilgili bir şeyler yolunda gitmeyebilir. Harvard Health Publishing'e gore altta yatan niçin irritabl bağlarırsak sendromu (IBS), inflamatuar bağlarırsak hastalığı, çölyak hastalığı, kabızlık, gastroparezi yada kanser olabilir.
Şişkinliğin rahatsız edici olduğu gerçeğini aşmanın bir yolu yok, bu nedenle mümkünse bundan kaçınmak isteyeceksiniz. Çoğu süre, sıradan rejim değişimleri şişkinliği uzak tutabilir. Yine de her vücudun farklı olduğunu bilmek önemlidir. Arkadaşınız için şişkinliğe neden olan bir yiyecek sizin için aynı şeyi yapmayabilir ve bunun tersi de olabilir.YAĞLI YİYECEKLER
ABD tarım Bakanlığı'na nazaran, doymuş yağ oranı yüksek gıdalar arasında unlu mamuller, işlenmiş etler ve peynir içeriyor. Yağlı gıdaların sindirimi öteki gıdalardan daha uzun sürüyor. Bundan dolayı vücutta şişkinliğe neden olur.
Peynir, süt ve dondurma da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde süt ürünleri, laktoz nedeniyle bazılarında mide rahatsızlığına niçin olabilir. Uluslararası Gastrointestinal Bozukluklar Vakfı'na bakılırsa, birçok insan laktozu sindirmekte zorlanıyor. Buradaki bir istisna, yoğurdun karın şişkinliğiyle cenkmaya yardımcı olabilmesidir.
 iStock-1348369752

ELMA
Johns Hopkins Medicine'e bakılırsa, inkâr edilemez derecede sağlıklı bir besin olsa da elmalar fruktoz bakımından yüksektir ve çok fazla fruktoz şişkinliğe niçin olabilir. Elmaların ek olarak bazı insanlarda şişkinliğe yol açabilecek yüksek FODMAP gıdası olarak kabul edildiğini söylüyor. FODMAP, Johns Hopkins Medicine'e göre ince bağlarırsağın zayıf emdiği şekerlerin kısaltmasıdır. Elmaların yanı sıra sağlıklı yiyecekler soğan, sarımsak, barbunya fasulyesi ve kaju, IBS'li kişilerin dikkat etmesi gereken öteki yüksek FODMAP gıdalarıdır.
BAKLAGİLLER
Fasulye ve mercimek benzer biçimde baklagillerin lif içinde ne olduğu sebebiyle şişkinliğe niçin olabileceğini söylüyor. Bununla birlikte, Harvard Health, bu nebat bazlı gıdaların doymuş yağ ve sodyum bakımından düşük bulunduğunu ve besleyici güç merkezleri bulunduğunu belirtiyor. Lif, özellikle bakliyatlarda eksik olmak istemeyeceğiniz besinlerden biridir. Gazdan kaçınmak için lif alımınızı yavaşlatmalısınız.
Beslenme ve Diyetetik Akademisi'ne bakılırsa turpgillerden sebzeler brokoli, karnabahar, lahana, roka ve Brüksel lahanasını (diğer bir deyişle en sağlıklı yiyeceklerden bazıları!) içerir. Bu sebzeleri büyük miktarlarda yemek aşırı gazın birikmesine ve şişkinliğe yol açabileceğini söylüyor. Uluslararası Gastrointestinal Bozukluklar Vakfı'na nazaran, bu sebzeler gaza niçin olabilen rafinoz isminde olan bir şeker ihtiva eder. Açıklandıği benzer biçimde, Beslenme ve Diyetetik Akademisi'ne bakılırsa bu sebzelerin folat ve K , C ve A vitaminleri de dahil olmak üzere sağlıklı bulunduğunu unutmayın. Bunları tamamen kesmek yerine, aralıklarla yavaş tüketmelisiniz. Kaynak. mynet.com

AdminAdmin