EKONOMİ
Giriş Tarihi : 05-04-2023 16:04

Kamu işçisinin maaş zammında kritik toplantı!

Kamu işçisinin maaş zammında kritik toplantı!

"Kamu işçileri amacıyla toplu sözleşme ne vakit imzalanacak?" sorusu aşağı yukarı 700 bin bireyin gündeminde yer alıyor. Bu kapsamda kamu işçilerine toplu sözleşme zammının görüşüleceği ikinci toplantı başladı. İlk rakamların masaya gelmesi beklenirken, günümüz görüşmelerden bir netice çıkmayacağı ifade ediliyor. 2 senelik zam oranının belirlenmesi amacıyla toplantının sonrasında konfederasyon başkanlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşeceği ve bayram evveli nihai kararın açıklanacağı belirtiliyor.
Kamu işçisinin maaş zammında kritik toplantı! Son sözü Erdoğan söyleyecek: Ramazan Bayramı evvel... 
Kamuda çalışan aşağı yukarı 700 bin işçiyi amacıylae alan 2023-2024 toplu iş sözleşmesi amacıyla işçi ve işveren yönü bugün bir kez daha bir araya geldi. Müzakereler uzun süredir devam ediyordu. İşçiler isteklerini dile getirmiş, işverenler de bu istekleri değerlendirmeye başlamıştı. Türk-İş ile Hak-İş isteklerini Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanlığı’na iletmişti.

BAKAN BİLGİN’DEN TOPLU SÖZLEŞME AÇIKLAMASI
Konuyla alakalı geçen vakitlarda açıklamalarda tespit edilen Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Bilgin, "Esas büyük sorun, bizim toplu sözleşme, iş kanunu, toplu sözleşme kanunu, sendika kanunu gibi bütün çalışma hayatının meşru mevzuatında köklü bir reforma gereksinim var. Onunla alakalı de bütün hazırlıkları yaptık. Bir akademi kurulu kurduk. Sizin de bir akademik çalışmanız oldu. Onu da biliyorum. Bu ortak çalışmayı eş güdümlü değerlendirerek inşallah önümüzdeki dönemde onu yaşama geçireceğiz" ifadelerini kullandı.

1 (135)

SON SÖZÜ ERDOĞAN SÖYLEYECEK
Ancak edinilen bilgiye göre, günümüz toplantıda rastgele bir kararın çıkması beklenmiyor. Zam pazarlığında bir toplantı daha gerçekleşecek. Kararın Cumhurbaşkanu Recep Tayyip Erdoğan ve konfederasyon başkanlarının görüşmesi sonrasında açıklanacağı ifade ediliyor. Zam oranının ise Ramazan Bayramı evvel açıklanması bekleniyor.

İŞTE KAMU İŞÇİLERİNİN TALEP LİSTESİ
Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanlığı'na ve Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası'na (TÜHİS) iletildiği belirti edilen ortak talepler arasında yer alan başlıca maddeler şöyle:

Toplu iş sözleşmelerinin yürürlük başlangıç tarihinde aylık brüt çıplak ücretleri; 15.000 TL'nin altında olan işçilerin aylık brüt çıplak ücretleri 15.000 TL'ye çekilmiştir.
İşçilerin ücretleri birinci fıkradaki taban ücrete çekildikten sonra bütün ücretlere yüzde 15 (On beş) oranında refah payı ek edilecektir.

İşçilerin ücretleri (I) fıkradaki taban ücrete çekildikten ve (II) fıkradaki refah payı ek edildikten sonra, toplu iş sözleşmesinin yürürlük başlangıç tarihindeki (aylık/günlük/saatlik) brüt çıplak ücretlerine, yürürlük başlangıç tarihinden geçerli olmak üzere birinci altı ay amacıyla yüzde 45 (kırkbeş) oranında zam yapılacaktır.

Toplu iş sözleşmelerinde 6772 sasenesi kanuna göre ödenen ek tediye, kapsamdaki bütün işçilere (Belediye şirketleri ve il özel yönetim şirketleri dahil) ödenir. İş bu ek tediye dışında işçilere toplu iş sözleşmesi ile ödenen ikramiye gün adedi 60 günden az olan işyerlerinde ikramiye gün adedi 60 güne tamamlanacaktır.

Toplu iş sözleşmeleri kapsamındaki işçilere; sosyal yardım olarak 2023 senesi amacıyla Net 2.500 TL/Ay, 2024 senesi amacıyla Net 3.500 TL/Ay olarak ödenecektir.
 

AdminAdmin