YEREL
Giriş Tarihi : 31-03-2023 15:04

İstanbul dahil birçok il için 'hamleli fırtına' uyarısı!

İstanbul dahil birçok il için 'hamleli fırtına' uyarısı!

Havaların tekrar soğumasıyla eş güdümlü Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), aralarında İstanbul'un da yer aldığı çoğu il amacıyla ikazda bulundu. Buna göre Marmara ve Ege yerlerinde lodosun yanı sıra hamleli fırtına esmesi bekleniyor. MGM, güçlü fırtınanın yarın etkili olması beklenilen saatleri de paylaştı. Yurdun doğu ve güneydoğu yerlerinde etkili olan kar yağışıyla mart ayının sonucunda kartpostallık görüntüler oluştu.
İstanbul dahil çoğu il amacıyla 'hamleli fırtına' ikazsı! Bu saatlere dikkat: AFAD ve Meteoroloji'den açıklama geldi
İstanbul dahil çoğu ili bekleyen 'hamleli fırtına' amacıyla ikazlar peş peşe geldi. MGM'nin açıklamasına göre yarın sabah saatlerinde başlayacak olan fırtına piyasa sabahına dek devam edecek. AFAD da hamleli fırtına konusu ile ilgili dikkatli olunması gereken konuları sıraladı. Siirt, Mardin, Şırnak ve Elazığ'da ise kar yağışı beyaz örtü oluşturdu.

Saatlik, günlük, haftalık ve 15 günlük çeşitli hava hali amacıyla şehrini seç.

Şehir Seç
HAMLELİ FIRTINA İÇİN BU SAATLERE DİKKAT!
MGM İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi'nce oluşturulan bildirimde yarın saat 09.00'dan, piyasa günü saat 06.00'ya kadar Marmara Bölgesi'nde rüzgarın güney ve güneybatı (lodos) yönlerden güçlü; İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Yalova çevrelerinde güçlü, yer yer hamleli fırtına (50-70 km/saat, yüksek kesimlerde 70-80 km/saat) şeklinde eseceğinin ön görü edildiği bildirildi.

Fsi6rBSXgAEXsD3

Yetkililer, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, ulaşımda aksamalar, soba ve natural gaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusu ile ilgili uyardı.

thumbs_b_c_839809b70a98367a8972e903c19fc0d9

AFAD'DAN DA AÇIKLAMA GELDİ
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), bölge çapında fırtına ve ikazsı yaparak vatandaşları tedbirli olmaları konusu ile ilgili uyardı. AFAD'dan oluşturulan bildirimde şu ifadelere yer verildi:

"Doğu Anadolu'da ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde rüzgarın güçlü ve fırtına, yüksek kesimlerde hamleli güçlü fırtına, Doğu Anadolu'nun kuzeyinde vakit vakit tam fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Vatandaşlarımızın ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar, soba ve naturalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmasını önemle hatırlatıyoruz."

DOĞU VE GÜNEYDOĞU'DA KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLDU
Öte yandan Doğu ve Güneydoğu Anadolu mekanlarındaki şehirlerde kar yağışı etkili oldu. Siirt'te merkez ile Pervari ilçesinin yüksek kesimlerinde kar yağışıyla, evlerin çatıları ve yeşil alanlar beyaza büründü. Siirt İl Özel İdaresi ekipleri, yolların kapanmaması amacıyla çalışma başlattı.

dogu-ve-guneydoguda-kar-yagisi-etkili-oldu_1842_dhaphoto14

Mardin'de şehirin yüksek kesimleri ile Mardin Kalesi'nin eteği, beyaza büründü. Sabah saatlerindeki güneşli hava, öğleye doğru konumunu kar yağışına bıraktı. Sabah kalktıklarında beyaz örtüyle karşılaştıklarını bildiren Mehmet Uslu, "Kalenin eteği dağlar, tepeler bembeyaz. Kış ayına geri döndük gibi hissettim" dedi.

dogu-ve-guneydoguda-kar-yagisi-etkili-oldu_1842_dhaphoto1

Şırnak'ta aşağı yukarı 1 aydır süren bahar havası da konumunu kara bıraktı. Sabah saatlerinde etkili olan yağışla şehir merkezi ve etrafı beyaza büründü. Kent merkezinde 3 santimetre olan kar, yüksek kesimlerde 10 santimetreye kadar yükseldi. Yollarda olumsuzluk yaşanmaması amacıyla de ekipler çalışma başlattı.

dogu-ve-guneydoguda-kar-yagisi-etkili-oldu_1842_dhaphoto10

Elazığ'da ise sabahın erken saatlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle tarihi Harput Mahallesi'nde fotoğraflık görüntüler oluştu. Kar yağışının etkili bulunduğu tarihi mahallede yerler beyaza büründü. Batman'ın Sason eyaletinde ise bilhassa yüksek kesimlerde etkili olan yağış bölgeyi karla kapladı.

dogu-ve-guneydoguda-kar-yagisi-etkili-oldu_1842_dhaphoto9

HAKKARİ'DE 26 YERLEŞİM BİRİMİ YOLU KARDAN KAPANDI
Meteorolojinin yaptığı ikaz ardından Hakkari ve ilçelerinde sabah saatlerinden itibaren kar yağışı etkili oldu. Kent merkezinde
kar kalınlığı 10, yüksek kesimlerde ise 40 santimetreye ulaştı. Kar yağışıyla şehir çapında 10 köy ve 16 mezra yolu ulaşıma kapandı. Kapanan yolların açılması amacıyla Karayolları ve İl Özel İdaresi ekipleri, çalışma başlattı.

dogu-ve-guneydoguda-kar-yagisi-etkili-oldu_1842_dhaphoto3

Kar altında yürüyüşe çıkan Ömer Keskin, "Mevsimler son senelerde çok değişti. Karın yağması güzel, kar bereketlidir. Biraz üşüyoruz, ama gene de güzel yanı var" dedi.
 

AdminAdmin