MAGAZİN
Giriş Tarihi : 01-11-2022 13:14

Her gün yediğimiz bu gıda damarları tıkıyor!

Her gün yediğimiz bu gıda damarları tıkıyor!

Kalp ve damar hastalıkları sağlığımız amacıyla büyük ehemmiyet taşımaktadır. Damarların tıkanıklığını felç tehlikesini artırır. Genellikle şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kolesterol gibi hastalıklara sahip olan bireylerin felç riski çok daha fazladır. Günlük yediğimiz ve son derece sıhhatli bulunduğunu düşündüğümüz besinin inme tehlikesini artırabileceği bulundu.
Hastalık risklerinden uzak durmak amacıyla sıhhatli beslenmeye ehemmiyet vermek gerekmektedir. Eksperler sıhhatli olmak amacıyla kahvaltının ne kadar mühim bulunduğunu her fırsatta belirtmektedirler. Fakat kahvaltıda tüketilen gıdalarin içeriği sağlığımız amacıyla risk oluşturabilmektedir. Her gün tükettiğimiz yumurtanın damar tıkanıklığı ve felç tehlikesini artıran gıdalar arasında bulunduğu belirtildi.  

Ekran görüntüsü 2022-11-01 105658

YUMURTA SARISI KİMYASAL İÇERİYOR
Ekran görüntüsü 2022-11-01 105658

Robarts Araştırma Enstitüsü'nden Profesör David Spence, Stroke and Vascular Neurology dergisinde yayınlanan bir incelemeda , yumurta sarısının fosfatidilkolin adı verdiği ve atardamarlarınızın ateroskleroz olarak tanınan yağ doğrultusundan tıkanma tehlikesini artıran bir kimyasal içerdiğini öne sürdü. Bu tıkanıklıklar kanı beyinden uzaklaştırarak felce namacıyla olabilir.

KOLESTEROL RİSKİNİ DE ARTIRIR
Ekran görüntüsü 2022-11-01 105415

Yumurta sarısı da kolesterol yönünden yüksektir, bu da yüksek miktarları sizin amacıyla kötü olabilir. Bununla birlikte, kolesterol derneği Heart UK'ye göre “Yumurtadaki kolesterolün kan kolesterolü üstünde mühim bir etkileri yoktur”. Yumurta sarısı yerine yumurtanın akının yenmesinin çok daha sıhhatli bulunduğu belirtiliyor.

DİYABET HASTALARININ FELÇ RİSKİNİ BEŞ KAT ARTIRIYOR
Ekran görüntüsü 2022-11-01 105733

Geçmişte oluşturulan incelemeler , günde bir yumurta tüketen diyabetli bireylerin, haftada bir yumurtadan daha azına kıyasla risklerini iki katına çıkardığını bulmuştur.
Yunanistan'da oluşturulan bir diğer inceleme , günde bir yumurtanın diyabetli şahıslarda felç tehlikesini beş kat artırdığını buldu. Spence, “günde 10 gr yumurta (büyük bir yumurtanın altıda biri) bile koroner riski yüzde 54 artırdığını” kaydetti.

İNME RİSKİ TAŞIMAYAN KİŞİLER YİYEBİLİR
İnme riski taşımayan bireylerin günde bir yumurta Yemenin büyük ihtimalle mesele olmayacağına ilgi etmek mühimdir. Bazı incelemeler, günde bir yumurtanın kardiyovasküler hastalık tehlikesini azaltmaya bile yardımcı olma ihtimalini düşündürmektedir. İnme ve Vasküler Nöroloji incelemesı ilaveten alttaki diyet değişikliklerini yapmanızı önerir:

Ekran görüntüsü 2022-11-01 105809

Nadiren kırmızı et, bilhassa balık ve tavuk.
Zeytinyağı ve kanola yağı
Sadece tam tahıl
Sebze, meyve ve bakliyat
Derin yağda kızartılmış yiyeceklerden ve hidrojene yağlardan (trans yağlar) kaçının.
Şeker ve rafine tahıllardan kaçının ve patatesleri sınırlayın.
İNME RİSKİ YÜKSEK KİŞİLER
Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon)
Diyabet (Şeker hastalığı)
Hiperlipidemi (Yağ yüksekliği bilhassa LDL-kolesterol olarak adlandırılan kötü kolesterol yüksekliği)
Atrial fibrilasyon (Kalpte bir tür ritim bozukluğu)
Kalp hastaları Kaynak. mynet.com

AdminAdmin