FUTBOL
Giriş Tarihi : 16-11-2022 00:37

Güzellik standartları kadınların başını yaktı!

Güzellik standartları kadınların başını yaktı!

Vücudumuzda tespit edilen istenmeyen tüyler bayanlara dayatılan güzellik algıları namacıylaiyle son derece can sıkıcı olabiliyor. Dünya üstünde çoğu bayan yetişkinliğe girdiği andan itibaren bu tüyler ile savaşmak amacıyla detaylı yöntemler izliyor. Kadınların tüylerini alması bu tüylerin olmadığını düşündürtüyordu. Peki bayanların tüylerini ilk defa namacıyla aldığını biliyor muydunuz? Güzellik standartları hem erkekleri hem de bayanları etkilese de bu hususta en büyük hasarı bayanlar alıyor. Kadınlar topluma göre daha güzel ve bakımlı görünmek amacıyla çoğu estetik operasyon ve detaylı işlemler yaptırabiliyor. Kadınların tüylerini almasından kaynaklı bugüne kadar onların tıraş olmadığı ve tüylerinin hiç çıkmadığı düşünülüyordu. Fakat bayanların beden kıllarını tıraş bıçağıyla almaları 1915 senesine dayanıyor. Tüylerimizi almamıza namacıyla olan her şey pazarlamadan ibaretmiş.
HER ŞEY TIRAŞ BIÇAKLARININ PAZARLANMASIYLA BAŞLADI
Ekran görüntüsü 2022-11-15 103759

ADVERTISING

Smithsonian Enstitüsü'nün resmi internet sitesine göre , şunları açıkladılar: "Amerikan güzellik standartları ve bayanlara yönelik programları da tıraş bıçağının yenilenmesinden ve pazarlanmasından etkilendi. Yirminci yüzyılın başlarından başlayarak, pazarlarını genişletmek isteyen güvenilir tıraş makinesi üreticileri, bayanlardaki beden kıllarının tabiatı gereği erkeksi ve nezaketsiz bulunduğu kadar tertemiz olmadığı fikrini desteklediler."

PAZARLAMACILAR KADINLARIN TÜYLERİNİ ALMALARINI TEŞVİK ETTİ
Ekran görüntüsü 2022-11-15 103508

Vücut kıllarının bayansı ya da temiz olmadığı kisvesi altında, tıraş bıçağı yalnızca erkeklere değil bayanlara da pazarlanmaya başlandı. Smithsonian Enstitüsü, "Kadınlara özel olarak pazarlanan ilk tıraş bıçağı 1915'te pazara sürüldü", diye paylaştı. "1920'lerde, kolsuz üstler ve kısa elbiseler amacıyla yeni moda, Amerikalı bayanların bacaklarının ve koltuk altlarının bundan sonra sosyal hallerde görünür bulunduğu manasına geliyordu ve reklamcılar, bayanları bacaklarını ve koltuk altlarını tıraş etmeye teşvik etme fırsatını değerlendirdi.

TIRAŞ KELİMESİ YERİNE 'PÜRÜZSÜZ' KELİMESİ KULLANILIYORDU
Ekran görüntüsü 2022-11-15 103759

"'Tıraş' terimi erkeksi sakal programlarıyla ilişkilendirildiğinden, pazarlamacılar bu terimi reklamlarında kullanmamaya ilgi ettiler. Daha ziyade, bayanları bacaklarını ve koltuk altlarını 'pürüzsüz' yapmaya teşvik ettiler." 'Erkek' gibi görünmek istememek ve değişen moda vasıtası ile bundan sonra daha çok pürüzsüz cilde sahip olmak isteyen bayanlar, tıraşı günlük yaşamlarına dahil etmeye başladılar.

YÜZ TÜYLERİNİ ALMAK İÇİN AĞDA ÖNERİLDİ
Ekran görüntüsü 2022-11-15 103728

Fakat erkeklerden değişik olarak bayanlara yüzlerini tıraş etmeleri istenmedi. Smithsonian Enstitüsü, "Tıraş makineleri bayanlara yüz tüylerini alabilmek amacıyla pazarlanmadı" dedi. "Bunun yerine, sakallı bayanlara yüz kıllarını ağartmak, ağdalamak ya da eritmek amacıyla mamüller öneri edildi."
Kaynak. mynet.com  

AdminAdmin