SAĞLIK
Giriş Tarihi : 17-11-2022 23:50

Günde bir avuç yerseniz gençleştirir, kırışıklıkları önler

Günde bir avuç yerseniz gençleştirir, kırışıklıkları önler

Tıbbın babası olarak anılan İbn-i Sina insan sağlığı amacıyla yaptığı çalışmalarla şu zamana kadar çok kuvvetli katkılarda bulundu. Besinlerin sağladığı faydaları tek tek kaleme alan İbn-İ Sina’nın notları halen güncelliğini koruyor. İbn-i Sina aynı sürete kuruyemişlerle de alakalı mühim notlar paylaştı. Bu kuruyemişlerden biri de beyaz leblebi. İbn-i Sina’ya göre beyaz leblebinin faydaları.
Beyaz leblebi, İbn-i Sina’nın tavsiye ettiği yararlı gıdalerden biri olarak ön plana çıkıyor. Birçok hastalığa karşı koruyu özellikleri olan beyaz leblebi, düşündüğünüzden daha çok vitamin ve mineral içeriyor. Beyaz leblebi, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, protein, lif, A vitamini ve C vitamini içermektedir.
BEYAZ LEBLEBİ NEDİR, NASIL KEŞFEDİLDİ?
İlk olarak leblebi Şeyh Murat Gazi doğrultusundan nohudun ıslatılıp kavrulması ile keşfedildi. İç Anadolu bölgesinden sonra Ege bölgesinde de üretilmeye başlanan leblebi, Çorum'dan değişik olarak beyaz nohuttan üretilir. Bu yüzden Ege bölgesinde imal edilen beyaz leblebiye “sakız leblebisi” de denmektedir.
iStock-1249189921

İBN-İ SİNA’YA GÖRE BEYAZ LEBLEBİNİN FAYDALARI
Büyük tıp alimi İbn-i Sina’nın mercek altına aldığı gıdalerden biri de beyaz leblebi olmuştur. İbn-i Sina o dönemde beyaz leblebi amacıyla her derde deva olarak dile getirdiği rivayet ediliyor.

BEYAZ LEBLEBİ FAYDALARI
Mide problemlerine karşı birebir olan beyaz leblebi, yanma ve ekşime gibi mide problemlerine çok iyi gelir. Genellikle reflü, gastrit ve ülser gibi mide hastalıklarının yaşanma tehlikesini azaltır ve vücudu ısıtır.

iStock-689984160

Beyaz leblebi kapsamına giren lif maddesi vasıtası ile uzun süre aç olmama verirken, kısa sürete da kilo vermeye yardımcı olur. Kapsadığı az yağ sebebiyle çevresel kilo almayı da önler.

İçeriğindeki lif beyaz leblebiyi kolesterole karşı etkili bir gıda durumuna getirir. Kalp krizi, felç gibi hastalıklara karşı korur, damar daralmasını önler.
Kalsiyum kemik ve diş gelişimi amacıyla mecburi bir maddedir. Beyaz leblebi kapsamına giren bu madde vasıtası ile kemik düzeneğinin gelişimini katkı sağlar. Genellikle gelişim çağındaki çocukların ve gebelerin harcaması gerekir. Aynı sürete anne sütünü artırıcı özelliğe sahiptir.
 Kaynak. mynet.com 

AdminAdmin