YEREL
Giriş Tarihi : 23-03-2023 11:34

Görüntüler gündem olmuştu!

Görüntüler gündem olmuştu!

15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda çatlak kolonlar ile korozyona uğramış demirlerin görüntüsü gündem olmuştu. Görüntülerin sonrasında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü ekipleri otogarda araştırma yaptı. İnceleme neticesinde ciddi derecede korozyon görüldüğünü bildiren ekipler, maliyetin yüzde 40'ın üstünde olması durumunda otogarın yıkılıp tekrar yapılması gerekliliğini belirtti. İşte detaylar...

Görüntüler gündem olmuştu! Bakanlık harekete geçti: Yüzde 40'ın üstünde olursa...
Bayrampaşa'daki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nı taşıyan beton kolonlardaki paslanmış demirler, dökülmüş ve yarılmış beton yapılar görüntüleri üstüne Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü inşaat mühendisleri, otogarda araştırma yaptı. Kolon sıklaştırma bölgelerini araştıran ekipler, donatıların halini ölçerek performans analizlerini tamamladı. Ekipler, betonun genel haline bakmak amacıyla evvelce kolonların üstündeki pas payını döktü sonrasında da dayanıklı betona erişerek dayanımı ölçtü. İncelemelerini tamamlayan ekipler, korozyonun ciddi boyutta olduğunu belirtti.

d00db7d954d218dd2732e88c62f4ac5d

'MALİYETİ YÜZDE 40'IN ÜZERİNE ÇIKTIĞI AN YENİDEN YAPILMASI DAHA UYGUN'
Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü inşaat mühendislerinden Seçkin Temirak, "Ciddi derecede bir korozyon görülüyor. Ciddi bir araştırma yapılması gerekiyor. Görünür yerlerde korkunç derecede korozyon var. Burada bu kadar korozyon varsa başka yerlerde de olur. Açılıp hepsinin tek tek denetim edilmesi lazım. Hem karot alınması gerek, korozyon oranının belirleme edilecek. Projesine göre donatılarının ideal olup olmadığına bakılacak. Ardından performans analizi yapılarak yapının can güvenliğini sağlayıp dayanıklıadığı ile alakalı rapor düzenlenecek. Güçlendirme gereksinimi olan kısımlarda, şayet maliyet olarak tekrar yapım maliyetinin yüzde 40'ının altında olması durumunda güçlendirme yapılabilir. Ama yüzde 40'ın üstüne çıktığı anda yıkılıp tekrar yapılması daha ideal olacaktır" diye konuştu.

a8b9d59d8108f6c0d2dacb13df17ba54

'BURANIN DEPREMSELLİĞİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARA BAŞLADIK'
15 Temmuz Demokrasi Otogarı İşletme Müdürü Fahrettin Beşli de ekiplerin araştırmasini yakından takip etti. Beşli, 2019 senesinden itibaren depreme yönelik çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Fahrettin Beşli, "2019 senesinde burayı devir aldığımız zaman, dayanıklı ve problemsiz olan her yerin boyaması yapıldı. Genellikle bu bölümde kırık alanlar ile karşılaşınca çalışmayı durdurduk. O saatten sonra buranın depremselliği ile alakalı çalışmalara başladık. Gördüklerinizin bir bölümünü biz kırdık. 2 sene evvelcesinden itibaren çoğu kilit noktada karotlar ve numuneler alındı. Bu numunelerin çalışması ve raporlanmasının sonrasında program adımına gelindi. Emin imkan kadar trafiğe kapattığımız bir köprü, bir adet rampa var. Tereddüt ettiğimiz pas payı kabarmış, dökülmüş yerlerin hepsi gözle görülür şekilde açık. İnsanların haklı olarak görselden etkilenerek kaygıları var. İçimiz rahat. Raporun neticesindeki program ile meydana çıkacak" diye konuştu.

7fb8f43cfbf9f4d0ea0954cc2d312f26
 

AdminAdmin