YEREL
Giriş Tarihi : 05-04-2023 16:01

Gabonlu öğrencinin şüpheli ölümünde o açıklamaya itiraz!

Gabonlu öğrencinin şüpheli ölümünde o açıklamaya itiraz!

Gabonlu öğrenci Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın (17) ölümünde sır perdesi aralanıyor. Filyos Çayı'nda cansız vücudu belirleme edilen Dina'nın ölümü ile alakalı Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı 'Ölümün suda boğulma kaynaklı bulunduğu' açıklamasını yapmıştı. Ailenin avukatı, ölü muayene ve otopsi tutanağındaki değerlendirmeye ilgi çekerek bildirime itiraz etti. Dina'ya cinsel taciz içerikli mesajlar atan şahıs de gözaltına alındı. Olayla alakalı gözaltına alınan şahıslardan 4'ü adliyeye sevk edildi.

17 yaşında yaşamını yitiren Gabonlu üniversite öğrencisi Dina'nın ölümünde 'suda boğulma' bilmecesi gizemini korurken avukatı Kerim Bahadır Şeker, Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ön otopsi raporuna dair yaptığı bildirimde yer almayan ifadelere vurgu yaptı. Başsavcılığın açıklamasının "kabul edilemez" bulunduğunu savunan avukat Şeker ölü muayene ve otopsi tutanağında, bilirşahıs doktorunun 'Ölümün nasıl gerçekleştiğine dair beyanda bulunamayız' ifadesinin yer aldığını belirtti. Şeker ilaveten Dina'ya atılan taciz mesajlarıyla Dina'nın 17 yaşında olmasının altını çizerek "Hukuki yönden cinsel istismar gibi suçlarda ciddi neticeler doğurabilir" dedi.

gabonlu-kizin-ciplak-ayak-sokakta-kosarken-son-goruntuleri-ortaya-cikti_3495_dhaphoto13

SIR DOLU ÖLÜM! MAKİNİST İHBAR ETTİ: ORMANLIK ALANA...
Filyos Çayı'nın Yeşilköy mevkinde 26 Mart’ta, hareket etmeyen yatan bir şahıs gören tren makinistinin ihbarı üzerine, Karabük Üniversitesi Makine Mühendisliği hazırlık katagorisi öğrencisi Gabon uyruklu Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga'nın sırlarla dolu ölümüyle alakalı tahkîkat başlatıldı. Emniyet kameralarını araştırmaya alan ekipler Dinabongho’nun bir otomobille ormanlık alana götürüldüğü olasılığını araştırırken, ilk etapta 3’ü yabancı uyruklu 6 şahıs gözaltına alındı.

TACİZ MESAJLARI ATTI! "CİDDİ SONUÇLAR DOĞURABİLİR"
Dün de, il dışında Dina’ya cinsel taciz içerikli mesajlar attığı saptanan bir şahıs gözaltına alındı. Avukat Kerim Bahadır Şeker, Dina’nın 17 yaşında olmasının hukuki yönden cinsel istismar gibi suçlarda ciddi neticeler doğurabileceğini belirtti.

gabonlu-dinanin-avukati-suda-boguldu-ifadesi-raporda-yok-_8970_dhaphoto3

"O İFADE ÖN OTOPSİ RAPORUNDA YOK"
Avukat Kerim Bahadır Şeker, Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ön otopsi raporuna dair 27 Mart’ta yaptığı, 'Herhangi bir cinsel hücum bulgusuna rastlanmadığı, rastgele bir kesici delici alet yaralanması, ateşli silah yaralanması belirleme edilmediği, ölüm vakanının suda boğulma şeklinde ortaya geldiği, Filyos Çayı'na girmeden evvelce ölüm vakanının gerçekleşmediği anlaşılmıştır' ifadelerini sahibi olan bildirime itirazı bulunduğunu söyledi.

gabonlu-dinanin-avukati-suda-boguldu-ifadesi-raporda-yok-_8970_dhaphoto2

Ölü muayene ve otopsi tutanağında bilirşahıs doktorunun, 'Şu anlık biz rastgele bir şekilde, ölümün nasıl gerçekleştiğine dair beyanda bulunamayız. Yani ön rapor yeterli değildir. Asli raporun gelmesi gerekmektedir' notu bulunduğunu izah eden Avukat Şeker “Asli rapor çıkmamışken ve suda boğulmayla alakalı bir konu geçmemişken, bu tür bir açıklamanın Karabük Başsavcılığı doğrultusundan yapılması kabul edilemez” dedi.

"TEK DERDİMİZ ADALET"
Tek amacının Dina’nın ölümüne ışık tutmak bulunduğunu bildiren Şeker, şunları söyledi: 

gabonlu-dinanin-avukati-suda-boguldu-ifadesi-raporda-yok-_8970_dhaphoto1

“Soruşturma dosyasıyla alakalı bizim hamlelerimizi engellemeye yönelik kısıtlama kararı alındı. Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 153’üncü maddesinin 2’nci fıkrasında ifade edilmiş bulunduğu üzere kısıtlama kararı dosyada müdafinin ve vekilin örnekleri almasını kısıtlar nitelikte. Dolayısıyla biz dosya üstünde savcılığın 1 hafta sonra gözaltılara başlamasını bekledik. Bizim tek derdimiz, adalet, adalet, adalet. Bu vakanın sorumlularının adaletin önüne çıkarılması ve cezalandırılması. 17 yaşındaki Dina, ailesinin tek çocuğu olarak 5 bin 84 kilometre uzaktaki Gabon’dan buraya gönderilmiş olabilir, ailesi bize emanet etmiş olabilir. Biz maalesef ki Dina’yı bundan sonra geri getiremeyiz ama Dina’nın sorumlularını adalete teslim etmek boynumuzun borcudur. Dili, dini, rengi, ırkı ne olursa olsun bu davanın takipçisi olup; bu davayla, altını çizerek söylüyorum; cinayetle alakalı tüm emarelerin aydınlığa kavuşturulması amacıyla elimizden geleni yapacağız."

gabonlu-dinanin-avukati-suda-boguldu-ifadesi-raporda-yok-2-_9770_dhaphoto1

4 ŞÜPHELİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ
Soruşturmada gözaltına alınan 7 şahıstan İ.Ç., S.Ç., Y.Y. ve D.K., adliyeye sevk edildi.

gabonlu-dinanin-avukati-suda-boguldu-ifadesi-raporda-yok-2-_9770_dhaphoto2

Gözaltı işlemleri süren 3 yabancı uyruklu şüphelinin ise daha sonra adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

gabonlu-dinanin-avukati-suda-boguldu-ifadesi-raporda-yok-2-_9770_dhaphoto4

gabonlu-dinanin-avukati-suda-boguldu-ifadesi-raporda-yok-2-_9770_dhaphoto3
 

AdminAdmin