SİYASET
Giriş Tarihi : 06-12-2022 23:07

EYT'li EYT'siz milyonlar bunu bekliyor

 EYT'li EYT'siz milyonlar bunu bekliyor

emekli olan bireylerin kıdem tazminatının asgari ücret seviyesinda yükselmesi bekleniyor. İşte EYT planlamasi ve Kıdem tazminatıy i ile alakalı haberi ayrıntıyı...


EYT ne vakit çıkacak? sorusu milyonlarca bireyin gündemini meşgul eder iken planlamasinin kısa bir müddet amacıylade Meclis'e gelmesi bekleniyor. EYT hakkında incelemeler vakitrken çalışan bireylerin emekli olması halinde kıdem tazminatı nasıl olacak, emekli olanlar tekrar çalışabilecek mi? İşte milyonların merak ettiği ayrıntılar...

EYT'DE KREDİ DESTEK PAKETİ ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI
Hügrupt, EYT hususu ile alakalı iş dünyasının kıdem tazminatı yükü amacıyla Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletli kredi işlevini gerçekleştirmesine başlandığını duyurmuştu.

KIDEM TAZMİNATINA DÜZENLEME GELEBİLİR
Yeni senede asgari ücrete yapılacak zamla eş güdümlü, işletmelerin kıdem tazminatı maliyetini yüzde 50 seviyesinda arttırması bekleniyor.

Eksperler kıdem tazminatıy i ile alakalı planlama gerçekleşebileceği fikirinde.SON DAKİKA: EYT'li EYT'siz milyonlar bunu bekliyor! 1 Ocak'tan itibaren yüzde 50 artacak

 

Brought to you by Taboola
Onaylanan kredi kartı limitin ne kadar? 1 dakikada başvur, anında öğren!
Akbank
  by Taboola 
Sosyal Emniyet Eksperi Ali Duman, mevzuya dair TRT Haber'e yaptığı dşayetlendirmelerde bunları kayıt etti;

Bir şahıs çalışmaya devam eder iken emekli olamaz. Emekli olabilmesi amacıyla iş yerinden istifa etmesi lazım olur. Emekliliğe bağlı olarak istifa eden herkes kıdem tazminatı alma hakkına sahiptir. Hem de içeride birikmiş ücretleri varsa senelik izin gibi haklarını da alarak işten ayrılabilirler. Sadece ihbar tazminatı alamazlar.

"İŞLETMELERİN KIDEM TAZMİNATI YÜKÜ YÜZDE 50 ARTABİLİR"
Eğer yüzde 50'ye yakın bir zam gelirse 2023’teki kazanca göre kıdem tazminatı alacağından belki de işverenin ödeyeceği kıdem tazminatı tutarı da 2023’te yüzde 50’ye yakın artış gösterebilir.

Belki burada kıdem tazminatıy i ile alakalı bazı basitlikler, işte devletin veya İŞKUR'un desteği sayesinde burada belki kıdem tazminatının vadeye bölünmesi, işçi ve işverenin şayet mutabık kalması halinde. Bir basit ödeme şartı söz hususu olabilir.

EMEKLİ OLANLAR YENİDEN ÇALIŞABİLİR Mİ?
Yine çalışmaya da devam edebilir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre emekli sigortalı çalışan diye bir hüküm var. Yani şahıs emekli olduktan sonra da çalışmaya devam edebilir. İşveren kalifiye personeli o an itibariyle emekli olsa da ha tekrar bir dahaki ay başı itibariyle sigortalı olarak işe alabilir.
 Kaynak. mynet.com 

AdminAdmin