EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-03-2023 13:34

Ev kiraları için Rekabet Kurumu harekete geçti!

Ev kiraları için Rekabet Kurumu harekete geçti!

Rekabet Kurumu, Kahramanmaraş odaklı depremlerin ardındannda Ankara'da etkinlik gösteren emlakçıların ve komisyoncuların, gayrimenkul satış ve kiralama ücretlerinde eş güdümlü fiyat belirleyerek rekabeti ihlal edip etmediklerinin belirlenmesi suretiyle ön araştırma açılmasına karar verdi.


Ev kiraları amacıyla Rekabet Kurumu harekete geçti! Ortak olarak belirlenecek: Uymayana görülmemiş ceza yolda…
Rekabet Kurumu, 6 Şubat tarihli depremler ardından emlak pazarında yaşanan fiyat dalgalanmalarını yakın takibe aldı. Kurum, mümkün bir kartelleşmeye karşı lüzumen kontrol ve yaptırım mekanizmalarının işletilmesi amacıyla harekete geçti.

Bu kapsamda Kurum doğrultusundan, Ankara'da etkinlik gösteren emlakçıların, gayrimenkul danışmanlarının ve komisyoncuların, gayrimenkul satış ve kiralama ücretlerinde eş güdümlü fiyat belirleyerek rekabeti ihlal edip etmediklerinin belirlenmesi suretiyle ön araştırma başlatıldı. Sektörde etkinlik gösteren çok sayıda teşebbüste kurum eksperleri doğrultusundan yerinde araştırma gerçekleştiriliyor. Elde edilen belirtiler tarafında araştırmaların kapsamının genişletilerek başka illerin de kapsama dahil edilebileceği belirtiliyor.

iStock-1455666966

"EN AĞIR YAPTIRIMLAR UYGULANACAK"
Rekabet Kurumu yetkilileri, Kahramanmaraş odaklı depremlerden sonra gayrimenkul satış ve kiralama bedellerinde görülen yüksek oranlı artışların, lüzum varolduğu kentte ev arayan lüzumse deprem nedeniyle değişik yerlere taşınmak durumunda kalan bütün vatandaşlar bakımından mağduriyet oluşturduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

"Rekabet Kurumu, bütün teknik altyapısı ve personel kaynağıyla kartelleşmeyi engellemeye yönelik olarak yaptığı araştırmaları gayrimenkul pazarı üstünde derinleştirmeye önümüzdeki dönemde de devam edecek, pazar koşulları dışında gerçekleşen fiyat oluşumlarına yol açanların belirlenmesi durumunda sorumlular ile ilgili en ağır yaptırımları uygulayacaktır."
 

AdminAdmin