SİYASET
Giriş Tarihi : 27-10-2022 13:11

En düşük işçi maaşı 10 bin 300 lira oldu

En düşük işçi maaşı 10 bin 300 lira oldu

Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Belediye İmar Anonim Şirketi içeriğinde çalışan 602 personeli amacıylae alan rekor bir zamma imza attı. Toplu iş sözleşmesine göre aşağı yukarı yüzde 100 oluşturulan zamla en düşük personel maaşı 10 bin 300 lira oldu.Osmaniye Belediyesi, Hizmet İş ve Öz Güven Sendikaları arasında varılan mutabakat neticesi imza altına alınan toplu iş sözleşmesine göre aşağı yukarı yüzde 100 oluşturulan zamla en düşük personel maaşı 10 bin 300 lira oldu. Toplu iş sözleşmesinde göre daha evvelce olmayan tediye, 6772 sasenesi yasa kapsamında 52 gün olarak ve ilaveten senede iki defa verdiği 10+10 günlük ikramiye yükseltilerek 25+25+5 olarak belirlendi. Aynı şekilde daha evvelce olmayan kıdem zammı 2018 senesi itibariyle geriye dönük olarak sözleşme dahiline alınırken belediye personellerinin maaşlarıyla eş güdümlü hesaplarına yatan çocuk parası, yakacak yardımı gibi kalemlerin yanı sıra günlük yemek parası brüt 75 TL olarak açıklandı. Hem de yevmiye 300 TL olarak tespit edilen taban ücrete her sene yüzde 30 oranında zam eklenerek işçi maaşlarına yansıtılacak. Bütün sosyal hak ücretlerine toplu iş sözleşmesi kapsamında senelik ücret artışları tutarında artış yapılacak ve asgari ücrete gelen zamlar baz alındığında personel maaşlarının asgari ücretin altında kalması durumunda asgari ücretin brüt miktarına yüzde 15 daha eklenerek personel maaşının asgari ücret altında kalmaması sağlanacak.
 AW745041_02

Kasım ayı maaşını yeni sözleşmeye göre 25 günlük ikramiye ile eş güdümlü zamlı olarak hesaplara yatırılacağı müjdesini veren Belediye Başkanı Kadir Kara, “İmzaladığımız toplu iş sözleşmesinin mesai arkadaşlarım, değerli aileleri, belediyemiz ve Osmaniye’miz amacıyla hayırlara vesile olmasını diliyorum. Değerli arkadaşlarım, bugünlere geldiysek sizler vasıtası ile geldik. Bunu katiyen unutacak birisi değilim. Belediye personeli benim yüreğimde sakladığım özel bir değerimdir. Göreve geldiğimiz ilk gün söz vermiştik. Çalışanımızın hakkını ödemeden hiçbir iş yapmam diye. Bugünde bu sözümdeyim sonuna kadar da bu sözümdeyim. Toplu iş sözleşmemizin hepinize hayırlı olması diliyor, en kalbi sevgilerimi sunuyorum. Kim ne derse desin sizler benim kalbimdesiniz ve evlatlarımsınız” dedi.
AW745041_03

Hizmet İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Celal Yıldız ise, “Mutlulukla özlediğimiz bir tabloyu Osmaniye Belediyesi’nde eş güdümlü yaşıyoruz. Bütün samimiyetimle söylüyorum en hızlı, en kolay, en güzel toplu sözleşme mutabakatına tanık oldum. Bu sebeple belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Belediye başkanımızı takdir ediyorum. Çalışanlarımız amacıyla çok güzel bir sözleşme imzalandı. Toplu sözleşmenin imzalanmasında emeği geride bıraktığımız tüm arkadaşlarımıza, özellikle sayın başkanımıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
İmza törenine Belediye Başkanı Kadir Kara’nın yanı sıra Hizmet İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Celal Yıldız, Öz-Güven Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Sipahi, Hizmet-iş Osmaniye Şube Başkanı Kadir Çenet, Hak-iş Osmaniye İl Başkanı Mustafa Kemal Taş, İMAR A.Ş. yöneticileri, Belediye Başkan Yardımcıları ile belediye personeli katıldı. (İHA)
 Kaynak.mynet.com

AdminAdmin