SİYASET
Giriş Tarihi : 15-03-2023 13:39

Ekrem İmamoğlu ve Yavaş'a karşı iki isim konuşuluyor!

Ekrem İmamoğlu ve Yavaş'a karşı iki isim konuşuluyor!

14 Mayıs'taki seçimler evveli siyasi partilerde hareketlilik arttı. Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu'nu ilan etmesinin ardındannda 'cumhurbaşkanı muavini' formülünde 6'lı Masa'nın başka liderlerinin yanı sıra Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu isimleri de duyurulmuştu. Millet İttifakı'nın Yavaş ve İmamoğlu'nun cumhurbaşkanı yardımcılığı atılımsine karşı Cumhur İttifakı'nda da bir karşı atılım hazırlığında olunduğu konuşuluyor ve iki ismin öne çıktığı ileri sürülüyor.
Ekrem İmamoğlu ve Yavaş'a karşı iki isim konuşuluyor! Millet İttifakı'nın 'cumhurbaşkanı muavini' atılımsine Cumhur İttifakı'ndan karşı atılım... Kulisler hareketlendi
Türkiye ismim ismim seçimlere yaklaşıyor. 14 Mayıs'ta gerçekleşecek seçimler evveli politika kulisleri de hareketlendi. Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı olarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu açıklamasının ardındannda ittifaklarda da hareketlilik sürüyor. Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığı açıklanırken cumhurbaşkanı muavini olarak da Altılı Masa'daki başka partilerin liderleri ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın da adı açıklanmıştı. Cumhur İttifakı'nda da yeni atılımlerin planlandığı kulislerde konuşulmaya başlandı. İşte detaylar...

KULİSLERDE YENİ HAMLELER KONUŞULUYOR
BBC'de yer alan habere göre; Cumhur İttifakı'nda MHP lideri Devlet Bahçeli ile MİT Başkanı Hakan Fidan'a 'cumhurbaşkanı yardımcılığı' formülü gibi alternatifler tartışılıyor. Cumhur İttifakı'nın HÜDAPAR ve Yeniden Refah Partisi ile genişlemesi gündeme gelmişti. AK Parti'de hem cumhurbaşkanlığı hem de parlamento seçimini kazanmak adına yeni atılımler planlandığı öne sürüldü.

Her ne kadar AK Parti'de Erdoğan'ın seçimi kazanacağı konusu ile ilgili bir kuşku olmadığı savunulsa da Millet İttifakı'nda İmamoğlu ve Yavaş'ın isimlerinin 'cumhurbaşkanı adayı' formülüyle seçim kampanyasına dahil edilmiş olmasına ilgi edildiği belirtiliyor. Millet İttifakı'nda Akşener'in çıkışıyla yaşanan kriz ardından suların durulduğu süreçle eş güdümlü yaşananların muhalif seçmeni konsolide ettiğine dair de yorumlar yapılıyor.

Bu tarafta AK Parti kulislerinde cumhurbaşkanlığı ile parlamento tercihleri amacıyla ittifakların genişletilmesine ek olarak seçmeni konsolide etmek suretiyle yeni formüllerin tartışılmaya başlandığı ifade ediliyor.

BAHÇELİ VE FİDAN İÇİN 'CUMHURBAŞKANI ADAYI' FORMÜLÜ
Kulislerde MHP oyları amacıyla yüzde 5-6 seviyesi bir tahmine işaret edilirken seçimi kazanmak adına yüzde 4-5'lik bir oya gereksinim bulunduğuna ilgi çekildiği aktarılıyor. HÜDAPAR ve Yeniden Refah Partisi'yle ittifak olasılığında belirli bir oy seviyesi sağlansa da bunun yeterli olmaması durumunda yapılacaklara dair yeni bir formül üstünde yoğunlaşıldığı ileri sürülüyor. Ülkücü oyların Cumhur İttifakı'na yönelmesini çoğaltmak adına ikna edilebilmesi durumunda MHP lideri Devlet Bahçeli'nin 'cumhurbaşkanı muavini' olarak ilan edilmesi formülünün de gündemde bulunduğu belirtiliyor.

thumbs_b_c_b2a67a7ed1dec0614762f6a6c88a8832

İddiaya göre kulislerdeki düşünceler arasında seçimin kazanılması durumunda aniden çok cumhurbaşkanı muavini atanması ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da cumhurbaşkanı muavini olarak ilan edilmesi yer alıyor ve bunun da seçmende olumlu karşılığı olacağı üstünde duruluyor.

thumbs_b_c_9061fb87e4e95aa8533354ba9657a12a

Öte yandan kabinedeki bakanların bir bölümünün milletvekilliğine aday gösterileceği de kulislerde konuşulanlar arasında gösteriliyor. Milletvekili listelerinde yer alma olsılığı yüksek görülen bir başka ismin de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay bulunduğu ileri sürülüyor. AK Parti'de üç devre kuralının ise katı bir şekilde uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu.

Parlamentoda daha çok sandalye kazanmak adına birtakım illerde 'ortak liste' konusunun da gündemde bulunduğu ifade ediliyor ve bunun amacıyla MHP ile çalışma gerçekleşebileceği konuşuluyor. Fakat bu hususta da şimdilik netlik yok.
 

AdminAdmin