SİYASET
Giriş Tarihi : 27-10-2022 13:23

Dordurmada yeni kriterler belirlendi

Dordurmada yeni kriterler belirlendi

Tarım ve Orman Bakanlığı dondurma amacıyla yeni kriterler belirledi. yeni kriterler doğrultusunda; Meyve ya da sebze kullanılarak imal edilen çeşnili dondurmada meyve ya da sebze seviyesi kütlece en az yüzde 15 olacak. Tarım ve Orman Bakanlığı doğrultusundan hazırlanan Türk Besin Kodeksi Dondurma Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bakanlık doğrultusundan hazırlanan 'Türk Besin Kodeksi Dondurma Tebliği', Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğle dondurmanın, tekniğine ideal ve tertemiz şekilde üretilmesi, hazırlanması, işlenmesi, taşınması, depolanması ve pazara arz edilmesini sağlamak üzere özelliklerinin belirlenmesi amaçlandı. Buna göre; dondurmada hacim artış seviyesi en çok yüzde 100 olacak. Meyve ya da sebze kullanılarak imal edilen çeşnili dondurmada meyve ya da sebze seviyesi kütlece en az yüzde 15'i bulacak. Fındık, fıstık, ceviz, Antep fıstığı, badem gibi sert kabuklu meyve çeşnileri katılarak imal edilen çeşnili dondurmalarda, bu çeşnilerin bir ya da birkaçının eş güdümlü kullanılması durumunda toplam çeşni seviyesi kütlece en az yüzde 5'e ulaşacak.
  Bakanlık duyurdu! Dordurmada yeni kriterler belirlendi

Tebliğ kapsamındaki mamüllerin üretiminde ve pazara arzında alkol ya da alkol sahibi olan mamüller bileşen olarak kullanılamayacak. Çeşnili dondurmalardaki çeşni maddesinin adı, ürün adıyla kullanılacak. Çeşni maddesi bulunmayan dondurmalarda, aRoma vericiler ve aRoma verme özelliği taşıyan besin bileşenleri kullanılmayacak; fakat yalın dondurmada yalnızca vanilya aRomalarının tüketimine izin verilecek.

'MARAŞ DONDURMASI' TEBLİĞDEN ÇIKARILDI
'Coğrafi İşaret Tescili' bulunduğu amacıyla 'Maraş dondurması' ve 'Maraş usulü dondurma' tanımları tebliğden çıkartıldı. Dondurmada meyve harici başka çeşni maddeleri tüketimine da izin verildiğinden, 'meyveli dondurma' tarifi yerine 'çeşnili dondurma' tarifi eklendi. Bitkisel yağ kullanılarak dondurmada taklit/tağşiş yapılmasını önlemek amacıyla, dondurmaya süt yağı haricinde, sarfedilen çeşniden gelebilecek hariç, yağ bileşeni ek edilemeyeceği hükme bağlandı. 'Çeşni maddeleri' tarifina 'sebzeler', 'nane', 'tarçın' ifadeleri eklenerek, dondurmaya eklenebilecek sebze seviyesi, meyve seviyesi ile aynı olacak şekilde planlama yapıldı. Dondurmada bileşen olmayan rastgele bir sütün aRoması kullanıldığında taklide sebebiyet vereceğinden, süt ve süt mamülleri aRoması veren aRoma vericilerin dondurmada kullanılamayacağı hükme bağlandı. Tüketici doğrultusundan dondurmanın, yenilebilir buzlu mamüllerle karıştırılmaması amacıyla ürün adının esas görüş bölümünde yer almasına dair planlama yapıldı.

SÜTÜN ELDE EDİLDİĞİ HAYVAN GÖRSELİ KULLANILMAYACAK
Tek bir hayvan çeşidine ait sütün yüzde 100 kullanıldığı mamüllerde, sütün ait bulunduğu hayvan türü ürün adıyla kullanılabilecek. Fakat sütün elde edildiği hayvan görseli etikette kullanılmayacak. Bu planlama ile üründe aniden çok değişik hayvan çeşidine ait süt kullanılması hallerinde, daha az sütü sarfedilen hayvan görselinin etikette kullanılıp, tüketicinin yanıltılmasının önüne geçilecek. Piyasada var olan ya da basılı ambalaj materyali olan besin işletmecilerine, tebliğe uyum sağlamaları amacıyla 31 Aralık 2023 tarihine kadar geçiş süreci tanındı. (DHA)
 Kaynak. mynet.com

AdminAdmin