EĞİTİM
Giriş Tarihi : 19-11-2022 12:28

Çürük dişin taşıdığı inanılmaz risk

Çürük dişin taşıdığı inanılmaz risk

Çürük diş ağız sağlığını kötü etkilemesinin beraberinde kalp sağlığını da etkileyebiliyor. Çürük dişlerin kalp sağlığına olan etkisi son derece fazladır. Diş sağlığı genel anlamda herkes amacıyla mühim olmakla eş güdümlü bilhassa doğumsal kalp hastalığı olan çocuklarda ve kalp kapak rahatsızlığı olan erişkinlerde çok daha büyük ehemmiyet kazanmaktadır.
iStock-667106952

Çürük dişlere yapılacak olan araya girmek esnasında oluşacak bakteriyemi, endokardit ismini sunduğumuz kalp ve damarların iç yüzeyini örten tabakanın enfeksiyonuna namacıyla olabilir. Endokardit, uzun süreli hastanede yatarak antibiyotik tedavisi gerektiren ve ölüm riski taşıyan son derece ciddi bir klinik tablodur.

iStock-667106952

Diş sağlığına ilgi edilmediği takdirde meydana gelen çürük dişlerin dolgu ya da çekimi esnasında hem de bazı durumlarda yalnızca diş fırçalama esnasındaki meydana gelen kanamalarla kan dolaşımına karışan enfeksiyon etkenlerin kalpteki problemli bölgeye ulaşıp burada çoğalarak ciddi bir kalp enfeksiyonuna sebep olabiliyor. Endokardit adı verdiği bu tehlikeli klinik tablodan korunmak amacıyla, riskli kabul edilen ve kalp hastalığı olan bireylere diş tedavileri evvel enfeksiyondan koruyucu antibiyotik verilmektedir. Diş Hekimi Zafer Kazak husus ile ilgili bulgular verdi.

 

Kaynak. mynet.com 
 

AdminAdmin