GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-10-2022 23:03

Cuma namazına gittiği için işine son verilmişti

Cuma namazına gittiği için işine son verilmişti

Konya’da cuma namazına gittiği sebebi öne sürülerek akaryakıt istasyonundaki işine son verilen Mehmet Yetkin’in (40), yerel mahkeme tarafından verilen 'işe iade' kararı bir üst mahkeme Konya Bölge adalet sarayı Mahkemesi 8’inci Hukuk Dairesince onandı.
Selçuklu ilçesindeki bir sıvıyakıt istasyonunda çalışan Mehmet Yetkin, birkaç defa cuma namazına gidince uyarı aldı. Yetkin, görev tanımına ve iş yeri kurallarına aykırı davrandığı nedeni öne sürülerek de 2021 yılı Temmuz ayında işten çıkartıldı.
 

Mehmet Yetkin, konuyu yargıya taşıdı. Konya 1’inci İş Mahkemesi’nde görülen davada kurul, Mehmet Yetkin’in cuma namazına gitmesinin anayasal hakkı olduğuna ve işe iadesine karar verdi. Şirket, kararı istinaf mahkemesine taşıdı.

Mahalli MAHKEMENİN KARARI USUL VE YASAYA UYGUN

Bir üst mahkeme olan Konya Bölge adliye Mahkemesi 8’inci Hukuk Dairesi, 30 Eylül'de yerel mahkemenin sonucunı onadı. Kararda, “Dosya içeriğine, kararın dayandığı delillerle yasaya uygun gerektirici nedenlere, delillerin takdirinden bir isabetsizlik bulunmamasına, kamu düzenine aykırı bir hususun tespit edilmemiş olmasına ve özellikle ispat yükü üzerinde olan davalı işverenin iş akdinin geçerli nedenle sona erdirdiğini kanıtlayamamış olmasına gore yerel mahkeme sonucunın usul ve yasaya uygun olduğu değerlendirilmiş ve davalı vekilin istinaf başvurusunun esastan reddedilmesine dair yargı kurulmuştur" denildi.

‘BU KARAR EMSAL NİTELİĞİNDE’

Karara sevinen Mehmet Yetkin, "İstinaf mahkemesinin de doğru kararı vereceğine inancım tamdı. Bu karar emsal niteliğindedir. Tüm işçiler cuma namazlarına rahatça gidebilir. İş yerime açacağım tazminat davasını kazanırsam da o parayı ya Mehmetçik Vakfı’na yahut Kızılay’a bağışlamayı düşünüyorum" diye mevzuştu. Kaynak. haber7.com

AdminAdmin