EKONOMİ
Giriş Tarihi : 27-10-2022 22:54

Cinsel ilişki sırasında neden canınız acır?

Cinsel ilişki sırasında neden canınız acır?

Cinsel  sıhhat hakkında konuşmak başta ülkemizde olmak üzere biroldukça ülkede hala tabu olarak görülüyor. Cinsel sağlıkla ilgili en tedirgin edici konulardan biri ilişki esnasında acı çekmektir. Cinsel ilişki esnasında acı çekmenin biroldukça sebebi olabilir. Cinsel ilişki esnasında acı çekilmesinin ruhsal veya fiziksel olabilir. Konu hala açık bir şekilde mevzuşulamayacak kadar özel yada tabu olarak kabul edildiğinden, insanlar genellikle sex ve cinsel sağlık hakkında konuşmaktan çekinirler. Bununla beraber, cinsel sağlık, genel sağlığımızın önemli bir yönüdür ve kendimize bakmak söz mevzusu olduğunda, aslabir sual çok utanç verici değildir.
iStock-504478210

Cinsel sağlık ve ilişkiler uzmanı Charlotte Johnson, cinsel sağlıkla ilgili en sık sorulan soruları, seksin niçin acıttığını ve hem erkekler aynı zamanda hanımlar içinde orgazm problemlerına neyin yol açmış olduğunı verdiği bir röportajda yanıtladı.

IStock-504478210

CİNSEL İLİŞKİ niçin ACITIR?
Cinsel ilişki sırasında acı çekmenin biroldukça sebebi var. İşte cinsel sağlık ve ilişkiler uzmanı Charlotte Johnson'a nazaran üç yaygın niçin.

İLK İLİŞKİ SIRASINDA
Doğru yaklaşımı uygularsanız, ilk kez cinsel ilişkiye girildiğinde inanılmaz derecede acı verici olmamalıdır. İlk kere seks yapıyorsanız, hanımlar sadece bir saat kadar vajinal hastalık hissedebilir. Sonrasında her şey normale dönmeli. Bundan daha uzun süre herhangi bir rahatsızlık hissederseniz, kontrol için jinekoloğunuzu çağırmalısınız.

ENFEKSİYON
Daha önce seks yaptıysanız ve vajinada veya pelvisin daha derinlerinde acı hissediyorsanız, enfeksiyon kapmış olabilirsiniz. Bu nedenle, özellikle birden fazla cinsel partneriniz var ise veya daha önce olduysa, sıhhat kontrollerini yaptırmanız önemlidir.

MENOPOZ
Menopoza yakınsanız, hormon seviyeleriniz değiştiğinden ve bu kuru bir vajinaya yol açabileceğinden sex zarar verebilir. Ek olarak, seksi acı verici hale getirecek cinsel ihtarlma eksikliğiniz bulunduğunu da fark edebilirsiniz.

ORGAZM SORUNLARINA neden OLUR?
Hem erkekler bununla birlikte kadınlar orgazm olma mevzusunda sorunlar yaşarlar, sadece sebepleri değişebilir.ENFEKSİYON
Daha önce seks yaptıysanız ve vajinada veya pelvisin daha derinlerinde acı hissediyorsanız, enfeksiyon kapmış olabilirsiniz. Bundan dolayı, özellikle birden fazla cinsel partneriniz varsa veya daha önce olduysa, sıhhat kontrollerini yaptırmanız önemlidir.

MENOPOZ
Menopoza yakınsanız, hormon seviyeleriniz değiştiğinden ve bu kuru bir vajinaya yol açabileceğinden sex zarar verebilir. Ek olarak, seksi acı verici hale getirecek cinsel uyarılma eksikliğiniz olduğunu da fark edebilirsiniz.

ORGAZM SORUNLARINA neden OLUR?
Hem erkekler bununla birlikte hanımlar orgazm olma konusunda sorunlar yaşarlar, sadece sebepleri değişebilir. Ayrıca, erkekler genellikle boşalma sorunları sebebiyle orgazm sorunları yaşarlar. Bazı erkekler, belirli bir yolu gerçekleştirmek için çok fazla baskı hissederlerse performansla savaşım edebilirler. Charlotte ekliyor: "sex özgürleştirici ve eğlenceli olmalı, bu nedenle endişeleriniz varsa partnerinizle konuşun." dedi.

IStock-1192270720

CİNSEL YOLLA BULAŞAN ENFEKSİYONUNUZ var ise?
CYBE olduğunu düşünüyorsanız, kontrol yapmış oldurmak için doktorunuza gitmelisiniz. Çoğu CYBE başarılı bir şekilde tedavi edilebilir, ancak en iyi sonuçları elde etmek için semptomlarınızı mümkün olan en kısa sürede denetim ettirmeniz önemlidir. Kaynak.mynet.com 

AdminAdmin