EKONOMİ
Giriş Tarihi : 27-10-2022 22:58

Çay ve kahveyi sakın böyle içmeyin!

Çay ve kahveyi sakın böyle içmeyin!

Çay ve kahve gibi sıcak içecekler içmeyi seviyorsanız size kötü bir haberimiz var. Özellikle henüz dumanı üzerinde sıcak içecekler tüketmek yiyecek borusu (Özofagus) kanseri riskini ciddi şekilde artırıyor. Çayınızı demleyip fincana aldıktan sonrasında bir süre soğumasını beklemeniz faydanıza olacaktır.
 

iStock-1286848218

Araştırmalar sıcak içeceklerin kanser riskinizi artırabileceğini öne sürüyor. Kış mevsimi yaklaşırken, su ısıtıcısını daha sık çalıştırmanız cezbedici olabilir. İster bitki çayları için ister bir fincan kahve tercih edin, gözünüzü içeceğin sıcaklığına dikmeniz faydalı olabilir. Uzmanlar, çok sıcak içecekleri sıklıkla tüketmenin çok zararlı olabileceğini belirtiyor.

IStock-1303052603

yemek BORUSU KANSERİNİ TETİKLİYOR
yiyecek borusu kanseri, yiyecek borusunun herhangi bir yerinde hücrelerin anormal büyümesi olarak tanımlar. 50 dereceden yüksek sıcaklıktaki herhangi bir şey cildi yakarak zarar verebilir. 70 derecenin üzerindeki sıcaklıkla temasta ise anında yanarsınız. Hemen hemen 100 derecede kaynayan kahve, ciltte ve özellikle yiyecek borusunu kaplayan duyarlı hücrelerde ciddi yanıklara niçin olacak kadar sıcaktır.

IStock-1286848218

RİSKİ ÜÇ KATINA ÇIKARIYOR
Klinik Beslenme dergisinde gösterilen araştırma, ek olarak sıcak içeceklerin bu kanser riskini hemen hemen üç katına çıkarabileceği mevzusunda uyarıda bulunuyor. Uzmanlar, tertipli olarak kahve ve çay içenlerde yemek borusu kanseri riski 2,8 artığını vurguluyor. Sıcak yada çok sıcak kahve içenlerin özofagus kanseri riski sırasıyla 5.5 ve 4.1 arttı.
 Kaynak. mynet.com

AdminAdmin