SPOR
Giriş Tarihi : 16-11-2022 00:34

Canan Karatay net konuştu

Canan Karatay net konuştu

Prof. Dr. Canan Karatay, yaptığı açıklamalarla gündemden düşmüyor. Obezite ve halk sağlığı bölümünde yiyeceklerle alakalı ilgi çeken çıkışlar yapan Canan Karatay, her yaştan bireyin sık sık tükettiği meyve sularını işaret etti. Paketli meyve sularının büyük tehdit oluşturduğunu dile getiren Canan Karatay, vatandaşlara mühim uyarılarda bulundu. Canan Karatay, bir de balla alakalı ilgi çeken sözler söyledi.Prof. Dr. Canan Karatay, yeme içme ve sıhhat bölümünde yaptığı ilgi çeken açıklamalarla gündemden düşmüyor. Doğada yetişen nerdeyse ismini unuttuğumuz bitkileri anımsatan ve paketli ürünlerle alakalı uyarılarda tespit edilen Canan Karatay, paketli meyve sularını işaret etti.
iStock-182661145

MEYVE SULARINDAKİ BÜYÜK RİSK
Canan Karatay, meyve sularında büyük risk olduğunun altını çizerek, hastalıklara çağrı çıkardığını belirtti. Sağlıksız hayat bağımlılıkları kansere, karaciğer yağlanmasına, kalp krizine niçin olan etkenler arasında bulunuyor.

iStock-1301959324

TOZ ŞEKERDEN 7 KAT DAHA ZARARLI
Meyve sularının göbekte yağlanmaya yol açtığı bunun da gelecekte gelişebilecek tüm hastalıklarının esasını attığı belirtildi. Karatay, meyve suyunun içersinde tespit edilen şekerin toz şekerden 7 kat daha zararlı olduğunu vurguladı.

Axess'ten senede 21.600 TL'ye varan chip-para!
Akbank
  by Taboola 
"ALKOLDEN FARKI YOK”
Meyve suları ile alakalı açıklama yapan Prof. Dr. Canan Karatay, C vitaminin sadece meyve sularında bulunmadığını bunun büyük bir yalan olduğunu dile getirdi. Meyve suyunun alkolden bir farkı olmadığını bildiren Karatay, meyve suyu kullanımının de karaciğeri yağlandırıcı etkileri olduğunu sözlerine ekledi. Meyve sularının bedene sıvı şeker yüklemesi yaptığını bildiren Karatay, bu içeceklerin erkek çocuklarının memelerinde büyüme yaptığını ve ilerde kalp krizi tehlikesini artırdığını açıkladı.

iStock-537837754

DİYABET HASTALARI BAL YEMEMELİ
Balın içersinde bol miktarda flukoz ve glukoz maddelerinin bulunduğunu dile getiren Prof.Dr. Canan Karatay, bu maddelerin karaciğeri yağlandırdığını ve şeker hastalarının baldan uzak kalması gerekliliğini belirtti.

iStock-182661145

Karaciğer yağlanmasının belirtilerine ilgi edip bu hastalığı erken tespit etmek mühimdir. İlerleyen ve tedavi edilmeyen karaciğer yağlanması karaciğer kanserine yol açabilmektedir.

Halsizlik ve enerji düşüklüğü
Göğüs ve karın bölgesinde ağrı
Çabuk yorulma
İştahsızlık
Mide bulantısı ve kusma
Sarılık   Kaynak. mynet.com 

AdminAdmin