SAĞLIK
Giriş Tarihi : 27-10-2022 22:53

bunları asla yemeyin! İshalde dikkat edilmesi gerekenler

bunları asla yemeyin! İshalde dikkat edilmesi gerekenler

İshal hiç eğlenceli değildir, özellikle de banyoya yakın değilseniz. İshal olduğunda akışı yavaşlatmak için ne yapabilirsiniz? Zarar veren yiyecekler var mı? Uzmanlar, beslenmenin kimi zaman çözüm olabileceğini söylüyor ama her süre değil. Diyare olarak da malum ishal, genel anlamda kısa ömürlüdür. Dikkat edilmiş olduğu taktirde birkaç gün içinde kendiliğinden geçecektir. Kronik ishal ise daha sorunlı neticelar doğurabilir.
iStock-1088402038

Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü'ne bakılırsa, akut ishal tipik olarak sadece birkaç gün süre gelir. Grip, parazitler, hatta bazı antibiyotikler ve öteki ilaçlar gibi başka şeyler sizi en yakın banyoya koştursa da kabahatlu genellikle gıda zehirlenmesidir. Yiyecek yada suyun kontamine olduğu bir yeri ziyaret ediyorsanız, orada yaşayan insanlar etkilenmese bile yolcu ishali yaşayabilirsiniz.

IStock-1088402038

KRONİK İSHAL
Kronik ishal dört hafta yada daha uzun süre gelir. Crohn hastalığı, ülseratif kolit, çölyak hastalığı veya irritabl bağlarırsak sendromu (IBS) gibi daha ciddi bir şeyin işareti olabilir. Tedavi edilmeyen bir enfeksiyon veya parazitten de kaynaklanabilir. Kronik ishal yaşıyorsanız, sıhhat uzmanınızla konuşun.
 

iStock-1212884663

İSHALKEN YENMEMESİ GEREKENLER
Kendinize iyi davranın ve ishal olduğunuzu anladığınız andan itibaren fasulye, çiğ sebzeler, elma, şeftali benzer biçimde yüksek lifli gıdalar yemekten kaçının. Alkol içmeyin. Kafein ve süt ürünlerine de birkaç günlüğüne ara verin. Mideniz iyileşirken kahve ve dondurmadan uzak durun.

IStock-1212884663

Yağlı veya baharatlı yiyeceklerden de uzak durun. Gazlı içecekler, şekersiz sakızlar ve sorbitol benzer biçimde suni tatlandırıcılarla meydana getirilen şekerlemeler, tuvalete beklenmedik bir gidişi tetikleyebilir. Diğer taraftan yitirdiğiniz sıvıları yerine geçirmek için bol miktarda su yudumlayın.
 Kaynak. mynet.com

AdminAdmin