YEREL
Giriş Tarihi : 24-03-2023 13:58

Bu mahallede davul çalmak yasak!

Bu mahallede davul çalmak yasak!

Bursa'da bir mahallede yurttaşların sahura kalkması amacıyla davul çalınmıyor. Emirsultan Hazretleri'nin türbesinin ve camisinin varbulunduğu mahallede davul çalanların davulunun patladığı, tokat yediği, aklını kaybettiği ve değişik durumlara büründüğü yönündeki rivayetlerden korkan davulcular buradakileri 'Pilava pilava' diye bağırıp zillerine basarak kaldırıyor. Bir rivayete göre ise davul çalan bir bireyin gece aynı mahalledeki evinde yatmasına karşın sabah uzaktaki bir mezarlıkta kalktığı söyleniyor.

Bu mahallede davul çalmak yasak! Şaşkına çeviren bir sebebi var... 'Evinde yatmasına karşın mezarlıkta kalktı'
Merkez Yıldırım eyaletinde tespit edilen Emirsultan Hazretleri’nin türbesinin beraberinde camisinin bulunduğu ve kendi adının da verildiği Emirsultan Mahallesi'nde yıllardır yurttaşların sahura kalkması amacıyla davul çalınmıyor. Bir rivayete göre önceleri davul çalan bir bireyin gece aynı mahalledeki evinde yatmasına karşın sabah 10 kilometre mesafede tespit edilen Atıcılar Mahallesi'ndeki bir mezarlıkta kalktığı söyleniyor. Bunları duyan davulcular, Emirsultan Mahallesi'nde sahur zamanı davul çalmıyor.

1

"BU DURUMDAN, BU KÜLTÜRDEN MEMNUNUZ”
Mahalle sakinlerinden Mustafa Duman, “ Bu mahallede 20 senedir yaşıyorum. Benim bildiğim kadarıyla yüzyıllardır davul çalmama kültürü burada devam ediyor. Bazı rivayetlere göre işlemiş günlerde davul çalan vatandaşlarımızın birtakım hadiseler yaşamasından kaynaklı tedirginlik yaşanıyor. O yüzden bu bölümde davul çalmamaya özen gösteriliyor ve mahalle sakinlerini ‘pilava’ diye bağırarak, sahura kalkmasına yardımcı oluyorlar. Biz de burada yaşam sürdüren şahıslar olarak bu durumdan, bu kültürden memnunuz” ifadelerini kullandı.

2

"DOĞMA BÜYÜME BURADAYIM, DAVUL ÇALINDIĞINI GÖRMEDİM"
Başka bir mahalle sakini ise , “86 yaşındayım. Doğma büyüme buradayım. Davul çalındığını görmedim. Davulcular vatandaşları burada sahura zillere basarak ve ‘pilava’ diye seslenerek uyandırıyor” diye konuştu.

3

"YÜZYILLARDIR DEVAM EDEN BİR GELENEK"
Uzun vakittir davulculuk yapan Feridun Karabıyıkoğlu, “Emirsultan Hazretleri bu mahallede davul çalınmasını istemediği amacıyla burada davul çalmıyoruz. Her ramazan ayında buraya gelerek ‘pilava’ diye vatandaşlara sesleniyoruz. Eskiden tokmakla kapılara vurulurdu, şimdi onun yerine biz de zillere basıyoruz. Yüzyıllardır devam eden bir gelenek. Vatandaşlar bu durumdan memnun, biz de vatandaşlardan memnunuz."şeklinde konuştu.

4

5
 

AdminAdmin