EĞİTİM
Giriş Tarihi : 26-10-2022 22:29

Bomba gibi patlıyor

 Bomba gibi patlıyor

Yiyecek ve içecekleri saniyeler için ısıtmak ve yemeye hazır hale getirmek için en pratik yol mikrodalga fırından geçiyor. Bu rahatlığı yaşamak isteyen milyonlarca insanın evinde mikrodalga fırın modelleri mutfakları süslüyor. Sadece, kullanımı yeterince rahat görünse de bilincinde olmadan icra ettiğinız tehlikeli sonuç hatalar felakete yol açabilir.
iStock-1319760663

En iyi mikrodalgalardan birine haiz olmak, yiyecek yada içecekleri anında ısıtmak için ihtiyacınız olan rahatlığı sağlayabilir. Ancak, kullanımı yeterince basit görünse de farkında olmadan bazı hatalar yapabilirsiniz. Mikrodalga fırında yapacağınız yanlış ısıtma şekilleri yüzünden fırınınızı mahvedebilirsiniz. Ayrıca, aletinızı doğru kullanmamak, pahalı onarımlar veya tamamen yeni bir mikrodalga fırın için size paraya mal olabilir.
bundan dolayı, 'başlat' düğmesine basmadan önce, yaptığınızı hiç bilmediğiniz 9 mikrodalga hatasını bulun ve olası bir felaketten kaçının.
 iStock-958333010

ISITIRKEN YEMEĞİN ÜZERİNİ KAPATMAMAK
Yiyecekleri örtmemek, yapmaya eğilimli olduğumuz en yaygın hatalardan biridir. Bu sadece mikrodalga fırınınızın içinde dağınık yiyecek sıçramaları bırakmakla kalmaz, hem de yiyeceklerin eşit olmayan şekilde ısınmasına da niçin olur. Bu, yiyeceklerin bazı yerlerde soğuk olmasına ve diğerlerinde sıcak olmasına niçin olabilir ve bu da yenmesi güvenli olmayabilir. Yiyecekleri mikrodalgaya dayanıklı bir kapak, sıçrama önleyici yada hatta mutfak havlusu ile örtmek, ısı dağılımına yardımcı olacaktır. (Kâğıt havlu işe yarayacaktır) ayrıca, sizi devamlı mikrodalga fırın temizlemek zorunda kalmaktan kurtaracaktır.

IStock-958333010

YANLIŞ KAPAK KULLANMAK
Bir kapak kullanıyorsanız, üzerinde "mikrodalgaya dayanıklı" etiketli olduğundan ve kullanımının güvenli olduğundan kararlı olun. Bazı plastikler, bu kadar yüksek ısıda yiyeceklere zehirli toksinler sızdırabileceğinden mikrodalgada kullanmak zararlı olabilir. Bazıları da eriyebilir ve deforme olabilir. Bu yüzden, satın almadan önce devamlı kapakları kontrol edin.
YANLIŞ KAP KULLANMAK
Sık sık yiyecekleri orijinal kaplarında yine ısıtabileceğimizi düşünüyoruz, ancak bu çok yanlış. Alüminyum folyo, mikrodalga fırınının ısı dalgalarına maruz kalmış olduğunda zehire dönüşebilir. Ayrıca, strafor ve belirli plastik türleri, kimyasalları eritebilir veya özgür bırakabilir ve gıdaları kirletebilir. Şüpheniz varsa, yiyeceklerinizi ısıya dayanıklı cam, seramik kaplar yada mikrodalgaya uygun başka bir kaba aktarın.
YEMEDEN ÖNCE YEMEĞİ DİNLENDİRİN
Aç olabilirsiniz, ancak saniyeler içinde pişirilen sıcak yiyecekleri hemen yemeye başlamayın. Fırında pişirmeye benzer şekilde, sıcaklığın soğumasını ve eşitlenmesini sağlamak için önce yiyeceği dışarıda bırakın. Birkaç dakika sonra, ağzınızı yakma endişesi olmadan güvenle yemeğinizin keyfinı çıkarabilirsiniz!

PATLAYAN YİYECEKLER koymak!
Tüm yiyecekler mikrodalgada ısıtılamaz ve genellikle "patlayarak" dağınık sonuçlar doğurabilir. Acı (baharatlı) biberler, yumurtalar, bütün patatesler ve sosisli sandviçler şeklinde yiyeceklerin hepsinin yüksek sıcaklıklarda patladığı ve hatta mikrodalgada alev alabildiği bilinmektedir.

 

Özellikle domatesli makarna sosu yoğun bir kıvama haiz olduğundan yüzeyin altındaki buğuın dışarı çıkmasını zorlaştırır. Bundan dolayı, spagetti kaplarınızı ısıttıktan sonra genellikle patladığını duyar yada her yere sıçradığını görürsünüz. Sıçrama koruyucusu kullanmak veya sosları ocakta bir tencerede ısıtmak her vakit en iyisidir. Kaynak. mynet.com

AdminAdmin