RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 17-11-2022 23:45

Beyaz saçlardan kurtulmanın doğal yolu

Beyaz saçlardan kurtulmanın doğal yolu

Beyaz saçları kadınlar kadar erkekler de mesele ediyor. Genellikle ilk çıktığı zamanlarda ayna karşısında bol bol bakılan o beyaz saçlar gün gelir önü alınamayacak şekilde artmaya başlar. Bu halde genelde kimyasal dolu kozmetik saç boyaları ile beyazlar kapatılmaya çalışılır. Beyaz saçları, natural yollarla de kurtarmanın bir yolu olabilir. Hem de hep çöpe attığınız patates kabuğu vasıtası ile...
TABeyaz saçlardan kurtulmanın natural yolu! Çöpe attığınız her gün amacıyla pişman olacaksıız
Yemek pişirirken bir patatesi soymayı bitirdiğinizde, kabukları çöpe atılır. Artık çöpe atmayacaksınız. Çünkü gri ya da beyaz saçları patates kabuğu vasıtası ile eski durumuna çevirebilirsiniz. Bunun amacıyla patates kabuklarını saklamayı ihmal etmeyin.

iStock-492400373

KABUKLARINI SOYUNCA KARARIYOR
Daha evvelce kesinlikle fark etmişsinizdir. Patatesin kabuğunu soyunca açıkta kalan kısımları kararmaya başlar. Bunun sebebi polifenol oksidaz enzimidir. Mevcut başka gıdalar ve vitaminler arasında demir, çinko, bakır, kalsiyum, potasyum, niasin ve magnezyum bulunur.

iStock-499536828

SAÇ DÖKÜLMESİNİ DE ÖNLER
Patates kabukları gri saç görünümünü kapamak amacıyla kullanılırken, saç dökülmesi ihtimalini önlemek amacıyla de derli toplu olarak kullanılmaktadır. Ama şimdilik, saçınızın tekrar koyu ve güzel görünmesini sağlamak amacıyla bu harika sebzeyi nasıl kullanabileceğinize geçelim.

iStock-1306642338

SAÇ BEYAZLAMAYI ÖNLEYEN PATATES TARİFİ
8-10 adet soyulmuş patates kabuğu
Tencere
2-3 su bardağı su
Gül suyu
Süzgeç ya da bez
Geniş kâse
Püskürtme amacıyla şişe
iStock-499536828

NASIL YAPILIR?
Tencereyi Ocakta orta ateşte ısıtın.
Suyu ekleyin ve kaynatın. Yeterince ısındığında, patates kabuklarını ekleyin ve bir kapakla kapatarak kaynamaya bırakın.
Patates kabuklarını yarım saat kaynamaya bırakın.
Ocağı kapatın ama kabukları 20 dakika daha suda tutun.
Haznedeki suyu azaltmak amacıyla tercih ettiğiniz süzgeci kullanın. Patates kabuklarının her birinin suyunu sıkarak da benzerini yapın.
Küçük bir damla gül suyu ekleyerek bitirin. Karışım soğuduktan sonra sprey şişenize ekleyebilirsiniz.
Saçınızı ve saç derinizi şampuanla yıkayarak başlayın, fakat saç kremi kullanmayın.
Saçınızın rastgele bir ısı kullanmadan kendi durumunda kurumasını bekleyin ve sonrasında saçınızı tarayın.
Saçınızı ufak tutamlara ayırın. Ne kadar çok seksiyon o kadar iyi.
Karışımınızı şişede çalkalayarak ve sonrasında saçınızın bir kısmını saç derisine iyice kaplayacak şekilde püskürterek hazırlayın. Bütün alan kaplanana kadar bunu yapmaya devam edin.dakikada konumunu Wydra'ya bıraktı Kaynak. mynet.com 

AdminAdmin