GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-11-2022 12:24

Balık severler dikkat

Balık severler dikkat

Sağlık yönünden ideal gıdaları seçmeye özen gösterdiğimiz bu günlerde, bilhassa kaliteli protein, uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitleri (omega-3 yağ asitleri), vitaminler ve minerallerden varlıklı balık ön plana çıkıyor. Her ne kadar birtakım türlerini tüketirken dikkatli olmak gerekirse, genel olarak balıkların insan sağlığına şaşırtıcı faydaları bulunuyor. Balıkların gıda bileşenlerinin incelenmesine yönelik çalışmalara ve sıhhat üstündeki etkilerine bakıldığında biyoyararlanımı yüksek bir protein kaynağı diyebiliriz. Balık proteini, et proteinine göre daha az bağ doku proteini içerir ve elastin içermez. Bu amaçla balık proteini rahatlıkla sindirilmektedir. Hem de fosfor, selenyum ve iyot mineralleri bakımından varlıklıdir. Vitaminler yönünden değerlendirildiğinde A ve D vitaminleri yönünden iyi bir kaynak bulunduğu görülmektedir. Uzman Diyetisyen Zehra Bora Kara husus ile ilgili bulgular verdi.

BALIK YEMENİN FAYDALARI
KANSERDEN KORUR
KANSERDEN KORUR 
Balık yağlarının kanser hastaları üstünde direkt tedavi edici etkilerinden çok hastalıktan korunma etkileri daha süregelen olarak görülmektedir. Kanda tespit edilen EPA ve DHA gibi balık yağlarının oranı ile prostat kanseri arasında bir ilişkinin bulunduğunu meydana koyan çalışmalar yapılmıştır. “Dokozahekzaenoik Asit” ve “Eikozapentaenoik Asit” şeklinde son derece uzun ve telaffuzu zor isimleri olan kısaltmalarıyla DHA ve EPA omega-3 yağ asitleridir. Her ikisi de son derece mühim mucize maddeler olmakla eş güdümlü balıkların içinde çokça bulunmaktadır.HAFIZAYI GÜÇLENDİRİR

BAĞIRSAĞI İYİLEŞTİRİR
BAĞIRSAĞI İYİLEŞTİRİR 
İltihaplı bağırsak hastalıklarına karşı balık kullanımının koruyucu etkileri bulunduğu bilinmektedir.

ASTIMA KARŞI ETKİLİ
ASTIMA KARŞI ETKİLİ 
Balık yağları, kan damarlarının yüzeyini genişletip dokulara daha çok oksijen girişine yardımcı olmaktadırlar. Astım hastalığı bilhassa çocuklarda soluk darlığı şeklinde kendisini gösteren bir hastalıktır. Balık kullanımının çocukların %20-25’inde görülen astım hastalığına etkili bulunduğu oluşturulan çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Wyoming Üniversitesi’nde oluşturulan bir incelemede astım hastası ve sigara kullanmayan 19-25 yaş grubundaki bireyler incelenmiş ve ortalama günde 3 gram balık yağı tüketenlerin %40’ının soluk alma yeteneği mühim ölçüde gelişmiştir.

GÖZ SAĞLIĞINI DESTEKLER
GÖZ SAĞLIĞINI DESTEKLER 
Balığın içerdiği DHA göz sağlığının korunmasında çok mühimdir. Hem de içerdiği A vitamini bilhassa karanlıkta görmeyi sağlamaktadır. Omega-3 yağ asitleri retinanın işlevini yerine getirmesinde yardımcıdır.

KAL VE DAMAR SAĞLIĞINA İYİ GELİR
KAL VE DAMAR SAĞLIĞINA İYİ GELİR 
Balık tüketmek kanın pıhtılaşma tehlikesini azaltır ve halk arasında iyi kolesterol olarak tanınan HDL kolesterolü yükseltir. Bunu gerçekleştiren omega-3 yağ asitleridir. Hem de omega-3 yağ asitlerinin trigliserit seviyeleri üstünde etkili bulunduğu ve %15-30 oranında azalttığı oluşturulan çalışmalarca gösterilmektedir.Omega-3'ün bir başka olumlu etkileri olarak kan basıncını düşürdüğünü söyleyebilirim. Yüksek kolesterolü ve yüksek tansiyonu olan kişilerin omega-3 tüketmesi, kolesterol ve tansiyon seviyelerini düşürmede etkilidir. Haftada en az bir kez balık tüketmek ya da günde 0.5 g balık yağı tüketmek, kalp krizi yaşamış hastaların hayatta kalma oranlarını %30 artırmaktadır.

HAFIZAYI KUVVETLENDİREBİLİR
HAFIZAYI KUVVETLENDİREBİLİR 
Çalışmalar bol miktarda balık tüketen insanların yaşlılık zamanlarında demans (bunama) ve hafıza problemleriyle daha az karşılaştıklarını göstermiştir. İnsan beyninin anında anında %60’ı yağdır ve bu yağın çoksını omega-3 yağ asitleri oluşturur.

RUH SAĞLIĞINA İYİ GELİR
RUH SAĞLIĞINA İYİ GELİR 
Finlandiya’da oluşturulan bir çalışmada, balık kullanımının depresyon ve intihar olaylarını azalttığı belirtilmiştir. Bu çalışmada depresyon bulguları ve intihar eğilimleri olan 1767 Finli incelenmiş ve bunlardan haftada en az iki kez balık tüketenlerde depresyon tehlikesinin %37, intihar eğiliminin ise %43 oranında azaldığı görülmüştür.
Kaynak. mynet.com 

AdminAdmin