DÜNYA
Giriş Tarihi : 10-11-2022 11:49

Atatürk'ün sevdiği yemekler nelerdir?

Atatürk'ün sevdiği yemekler nelerdir?

Mustafa Kemal Atatürk her sene saygı ve özlemle anılmaya devam ediliyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 84'üncü senedönümünde Atatürk'ün sevdiği yiyecekler, müzikler ve bağımlılıkları merak ediliyor. İşte Atatürk'ün en sevdiği yiyecekler...   Mustafa Kemal Atatürk'ün sofra adabına verilen ehemmiyet herkes doğrultusundan biliniyor. Kalabalık bireylerin çağrı edildiği ve düşünce sohbetlerinin yapıldığı sofralar Atatürk'ün yaşantısında mühim yerler arasında bulunuyor. Sabah kahvaltısını gösterişsiz bir şekilde yapan Atatürk'ün en sevdiği yemekler merak ediliyor.
 İRMİK HELVASI

ATATÜRK'ÜN EN SEVDİĞİ YEMEKLER
KURU FASULYE
KURU FASULYE 
Atatürk’ün en sevdiği yemeklerin başında aşçısı Halit Atay’ın belirttiği üzere kuru fasulye geliyor. Öğrencilik senelerinde alıştığını ve bu yüzden sevdiğini belirtmiş Atatürk.
PİLAV
PİLAV
Kuru fasulyenin yanına en çok tercih ettiği yemek bulgur ya da pirinç pilavıymış.
GECE ATIŞTIRMALIĞI PEYNİRLİ OMLET
GECE ATIŞTIRMALIĞI PEYNİRLİ OMLET   
Yine Halit Atay’ın vermiş bulunduğu bilgiye göre Mustafa Kemal Atatürk geceleri acıktığında peynirli omleti tercih ediyormuş. Yemek yemek ile arası çok olmayan Atatürk, kahvaltılık tercihini de omletten yana kullanıyormuş
SELANİK USULÜ ISPANAKLI BÖREK
SELANİK USULÜ ISPANAKLI BÖREK
Küçüklüğünü Selanik’te ailesi ile eş güdümlü yaşamış Atatürk’ün en sevdiği yemeklerden bir tanesi de annesinin yaptığı Selanik usulü ıspanaklı börek olmuş.
EN SEVDİĞİ MEZE FAVA
EN SEVDİĞİ MEZE FAVA 
İçkilerden en çok rakıyı seven Atatürk meze olarak da en çok favayı seviyormuş. Bu amaçla bilhassa rakı sofrasında fava olmasını rica ediyormiş.

ETLİ BAMYA
ETLİ BAMYA
Hernet basit basit sevemediği fakat Atatürk’ün severek yediği bir yemek olarak etli bamya. Yoğurt ile eş güdümlü tükettiği etli bamya da favorilerinden bir tanesiymiş.
KARNIYARIK
KARNIYARIK 
Atatürk’ün en sevdiği yemekler listesinde sıralamada birinciliğe oynayacak olan yemek karnıyarıkmış. Atatürk karnıyarığı pirinç pilavı ile yemeyi tercih ediyormuş.
İRMİK HELVASI
İRMİK HELVASI 
Tatlı ile pek arası olmadığı tanınan Atatürk’ün tatlılar arasından en çok irmik helvasını sevdiği biliniyor.
SON İSTEĞİ ENGİNAR
SON İSTEĞİ ENGİNAR
Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım’da yaşama gözlerini yummadan evvelce son olarak ne yediği net olmamakla eş güdümlü son talebinin enginar bulunduğu konusu ile ilgili bulgular mevcut. İzmir’den gelmesi gereken enginarın yetişmemesi sebebi ile bu talebi malesef ki gerçekleşmemiş. kAYNAK.mynet.com

AdminAdmin