EKONOMİ
Giriş Tarihi : 28-03-2023 13:10

Altın fiyatları için İslam Memiş’ten çok konuşulacak tahmin!

Altın fiyatları için İslam Memiş’ten çok konuşulacak tahmin!

Gram altın fiyatı rekorlarla dolu bir haftayı geride bıraktı. Bu ilerleme ardından Kapalıçarşı’da en çok altın gram fiyatı, çeyrek, Cumhuriyet altını ile 22 ayar bileziğin gram fiyatı merak edilirken yeni haftanın ilk gününde ekranlar kırmızıyı gösterdi. Yeni haftaya hafif düşüş ile başlayan altın fiyatları amacıyla ‘düşecek mi, yükselecek mi?’ sorusu merak edilirken ünlü pazar uzmanı İslam Memiş’ten gram altın tahmini geldi. İşte son dakika ilerlemeleriyle birlikte canlı altın fiyatları...

Altın fiyatları amacıyla İslam Memiş’ten çok konuşulacak tahmin! 2023 amacıyla o tarihi işaret etti! ‘Bu sene onu çok duyacağız…’
Geçtiğimiz hafta serbest pazarda altın gram fiyatı 1.250 TL'yi aşarak rekor tazeledi. Ons altın ise 2.000 doların üstünde tutunma çabalarını sürdürüyor. Yatırımcılar pazarlarda rekorla geride bıraktığımız bir haftanın ardından, "Altın fiyatları yükselişini sürdürecek mi" sorusuna cevap arar iken Altın ve Para Piyasaları Eksperi İslam Memiş’ten cevap geldi. Memiş, altın yatırımcıları amacıyla yeni rekorların konuşulacağı bir devresinin beklendiğini ifade ederek onsta 2.350 dolar, gram altında ise 1.550 TL beklendiğini dile getirdi. İşte o açıklamalar…

ALTIN

“PSİKOLOJİK DİRENÇ KIRILDI, DEVAM EDECEK”
“Geride bıraktığımız haftada altın fiyatları bütün vakitların rekor civarını gördü. Serbest pazarlarda 1253 TL seviyesini görürken, ekranlarda 1230'ları aşan seviyeler test edildi. Bu sene amacıyla rekor kelimelerini çok duyacağız gibi düşünüyorum. Üstelikle orta ve uzun vadede yatırımcısı altından kazanmaya devam edeceğini düşünüyorum. Genellikle 1200 TL psikolojik direnci kırıldı ve bunun devam edeceğini düşünüyorum. Neden? Çünkü altın fiyatları son 2 haftadır ABD'de bankaların iflas haberleriyle güvenilir liman gömleğini giydi. Bankacılık krizinin diğer bankalara da yansıyabileceği, jeopolitik riskleri devamı, resesyon kaygıları de devam ediyor. Bu belirsizlikler altın fiyatlarını destekleyen başlıca faktörler.

AW852480_03

MERKEZ BANKALARI SAHNEDEN İNİYOR
Geçtiğimiz seneye baktığımız vakit altın fiyatları baskı altında kalmıştı. Altın bu sene biraz daha serbest kalıyor ve merkez bankalarının da sahneden indiği devre başlıyor. Fed ve diğerları bundan sonra kıyıya çekilecek ve altın fiyatları buradan da güç toplayabilir.

İSLAM MEMİŞ’TEN GRAM ALTIN TAHMİNİ
Yani ons altın 2000 dolar oranı üstünde kalıcı olarak 2350 dolar seviyesini test edebilir. Serbest pazarlarda 1237 TL fiyatından kapanış yapan gram altın TL fiyatında ise 2023 senesi amacıyla 1450 TL ve devamında 1550 TL düzeylerini bekliyorum.
Neden? Çünkü gram altın hem ons, hem dolar kuru ile fiyatını belirliyor. 2023 senesinın ikinci yarısından sonra buralardan destek bulabilir.

AW852480_02

"KISA VADEDE GERİ ÇEKİLEBİLİR"
Altın fiyatları çok yükseldi bozduralım mı? Ya da almayı ihmal etmiş elinde parası olanlar amacıyla yeni bir fırsat olur mu? Sorularına bakacak olursak; Evet 2 haftadır yükselişleri konuşuyoruz. Burada bir revizyon geri çekilme olabilir. Ons doğrultusunda 1960 dolar ve 1917 dolar seviyesi kuvvetli destekler.

AW811559_04

ALTIN ALMALI MI SATMALI MI?
Ben 2009 dolar seviyesine kadar çıkan bu yükselişleri çok süratli ve sağlıksız gördüm. Bu amaçla bir revizyon gelmesi olasılık dahilinde. Gram altın TL fiyatında ise yine kademeli olarak 1220-1200 ve altı saseneyer yaşanabilir. Çok aceleci olmamak lazım. Önümüzdeki haftalarda yeni bir alım fırsatı oluşabileceğini düşünüyorum.

iStock-1389168863

"YENİ REKORLARIN KONUŞULACAĞI BİR DÖNEM BİZİ BEKLİYOR"
Elinde altın sahip olan yatırımcı ise nasıl olsa düşüş olabilir diye elindekini bence anında satmamalı. Çünkü alım satım arasında makas aralığı var. Bu makas aralığı sizin kısa vadede al sat yapmanızı elinizden alıyor. Altında kısa vadede geri çekilme fakat yaz aylarında yeni rekorları konuşacağımız bir devresinin bizi beklediğini düşünüyorum.

Fed önümüzdeki toplantıda 25 baz puanlık faiz artırımı ile senesi sonlandırabilir. Fakat pazarının bundan sonra Fed'i fiyatladığını düşünmüyorum. Dolayısıyla altın amacıyla yukarıya yönlü bir hareket beklenebilir.” (SABAH)

AdminAdmin