EKONOMİ
Giriş Tarihi : 08-12-2023 18:58

Akaryakıtta üst üste 3. indirim! Motorinin ardından benzinin de fiyatı düşüyor

Akaryakıtta üst üste 3. indirim! Motorinin ardından benzinin de fiyatı düşüyor

Petrol fiyatlarının son 5 ayın en düşük civarında seyretmesi akaryakıt fiyatlarına indirim olarak yansımaya devam ediyor. 2 gündür motorine gelen indirimlerin sonrasında bu gece yarısı da benzinin litresi 1 lira 65 kuruş ucuzlayacak.
Ekim ayında İsrail-Hamas çatışmalarının başlamasıyla 95 dolara kadar çıkan brent petrol, 74 dolara kadar düştü. Petrol fiyatlarının son 5 ayın en düşük civarında seyretmesi akaryakıta indirim olarak yansımaya devam ediyor. Motorine dün 1 lira 34 kuruş, bugün ise 88 kuruş indirim gelmesinin sonrasında bu gece yarısı da benzinin litresine 1 lira 65 kuruş indirim geliyor.

BENZİNİN LİTRESİ KAÇ LİRA OLACAK?
İndirim sonrasında benzinin litresi İstanbul'da 32 lira 96 kuruşa, Ankara'da 33 lira 66 kuruşa, İzmir'de ise 33 lira 78 kuruşa düşecek.

MOTORİN KAÇ LİRA OLDU?
2 gün üst üste gelen indirimlerin sonrasında motorinin litresi ise İstanbul'da 35 lira 46 kuruşa, Ankara'da 36 lira 8 kuruşa, İzmir'de 36 lira 29 kuruşa geriledi.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?
Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.
kaynak haberler.com

AdminAdmin